#tech

İNSANSIZ HAVA TAKSİLER DUBAİ’DE UÇUŞA GEÇİYOR

| 14 Şubat 2017 #tech

EHang 184

Dubai semalarında bu yazdan itibaren lüks helikopterler ve özel jetlerin haricinde otonom hava araçlarını da göreceğiz. Dev bir drone’u andıran ve uçmak için pilota ihtiyaç duymayan 184, yolcularını bir noktadan diğerine hızlı bir şekilde taşıyacak.

Çinli üretici EHang tarafından geliştirilen 184, adını taşıdığı 1 yolcu ve sahip olduğu 8 pervane ile 4 ayaktan alıyor. Aracı kullanmak için teknik bilgi gerekmiyor. Hiçbir kolu, düğmesi olmayan aracın içine binip koltuğuna kurulduktan sonra, gitmek istediğiniz yeri haritada işaretlemeniz yolculuğa başlamak için yeterli oluyor. Sonrasını 184’ün bilgisayar sistemi hallediyor.

EHang 184 

184, gücünü bataryadan alıyor, yaklaşık 30 dakika havada kalabiliyor ve saatte ortalama 100 km hızla seyrediyor. 1,5 metre yüksekliğindeki hava aracının yüksüz ağırlığı da yalnızca 200 kg.

184’le ilgili sürpriz açıklamayı yapan Dubai Karayolu ve Taşımacılık Teşkilatı’nın başındaki isim Mattar al-Tayer, tanıtılan aracın yalnızca bir model olmadığını, bir süredir Dubai üzerinde deneme uçuşları yaptıklarını da söylüyor.

EHang 184

EHang’in CEO'su Hauzi Hu, geçtiğimiz yıl düzenlenen teknoloji fuarı CES’te tasarladıkları hava aracıyla otonom uçuşu çok daha kolay ve kullanışlı bir hale dönüştürmeyi amaçladıklarını belirtmişti. Hu, 184’ün yalnızca yolcu taşımada değil farklı endüstrilerde de çığır açabilecek bir potansiyel taşıdığını dile getirmişti.

Dubaililer 184’ün ilk yolcuları olacak belki ama geçtiğimiz yılın mayıs ayında Nevadalı yetkililer EHang’i test uçuşu için destekleyeceklerini gösteren planlarını açıklamıştı. Bu da Dubai’nin ardından Las Vegas’ta da 184’ün taksicilik faaliyetlerine başlayabileceği anlamına geliyor.

VİDEO

DRONE FOTOĞRAFÇILIĞI SEVİYE ATLADI

BENZER İÇERİKLER