#tech

İSKOÇYA’NIN YÜZEN RÜZGAR TÜRBİNLERİ ENERJİ ÜRETİMİNE BAŞLADI

| 18 Ekim 2017 #tech

Yenilenebilir enerjide yepyeni bir sayfa açan İskoçya’da yüzen rüzgar türbini sistemi devreye girdi. Peterhead kentinden 25 km uzakta, açık denize yerleştirilen ve bir mühendislik harikası olan projede beş adet dev rüzgar türbini, şebekeye elektrik enerjisi sağlayacak.

Hywind Scotland adını taşıyan proje için 2015 yılında start verilmiş ve çalışmalar başlamıştı. Tam olarak öngörüldüğü tarihte açılışı yapılan ve kullanılmaya başlanan yüzen rüzgar türbinleri, 30 megawatt’lık enerji sağlıyor. Bu da ortalama 20 bin haneye yetecek elektriğe karşılık geliyor. Rüzgar türbinleri toplamda 253 metre yüksekliğe sahip. Türbinlerin su atında kalan 78 metrelik kısmı ise toplamda 1.200 ton gelen zincirlerle deniz yatağına bağlı. Statoil ve Masdar adlı iki enerji firmasının hayata geçirdiği proje, bir mühendislik harikası olarak görülüyor.

Deniz yatağına zincirli şekilde bulunan çelikten dev silindirlerin içinde duran rüzgar türbinleri, dünyada bir ilk olma özelliği taşıyor. Tüm sistemin deniz yatağına sabitlenmesini mümkün olmadığı durumlar için bir avantaj oluşturan yüzen rüzgar türbini sistemi, açık denizdeki rüzgarlardan faydalanmak anlamında da son derece iyi bir örnek oluşturuyor. Öte yandan Hywind Scotland, diğer pek çok coğrafya için uygulanabilir bir sistem olduğunu kanıtlaması açısından da önemli.

Hywind Scotland projesi, derinliğin 129 metreye kadar ulaştığı bir noktada bulunuyor. Deniz yatağına sabitlenmesi gereken klasik tip rüzgar türbini sistemlerinin ise 50 metre derinlik olan bölgelerde kalması gerekiyor. Statoil’in ifade ettiğine göre potansiyel açık deniz rüzgarlarının yüzde 80’i, derinliğin 60 metreyi geçtiği yerlerde yakalanabiliyor.

Yenilenebilir enerji kullanımının çevreye sağlayacağı avantajların yanı sıra bu projenin İskoçya’nın ekonomisine de önemli bir katkı yapacağına şüphe yok.