#tech

KAN ŞEKERİ SEVİYENİZE GÖRE RENK DEĞİŞTİREN DÖVME

| 7 Haziran 2017 #tech

MIT ve Harvard’dan bilim insanlarının geliştirdikleri dövme, içindeki bio algılayıcılar sayesinde insan vücudunun bazı belli başlı parametrelerini gözetim altına alabiliyor. MIT Media Lab'in imza attığı çalışmaya göre glikoz ve pH seviyelerini takip edebilen dövme mürekkebi, bu seviyelerde değişiklik olması durumunda renk değiştirerek kişiyi uyarabiliyor.

DermalAbyss isimli çalışma, MIT öğrencileri Katia Vega, Xin Liu, Viirj Kan ve Nick Barry ile Harvard Tıp Fakültesi öğrencileri Ali Yetişen ve Nan Jian’ın birlikte yürüttükleri bir proje. Vücudun belli başlı sağlık parametrelerini takip edebilmek için bir yöntem geliştiren ekip, dövme mürekkebinin yerine, kan akışındaki değişikliklere tepki veren ve renk değiştirebilen sıvılar olan bio algılayıcılar kullandı.

Bu özel dövme mürekkebi sayesinde insan vücudu, adeta bir interaktif göstergeye dönüşüyor. Dövme; insan sağlığı için önem taşıyan pH, glikoz ve doku sıvılarındaki sodyum seviyelerini takip ederek bu seviyelerde değişiklik olması durumunda renk değiştiriyor. pH seviyesindeki değişimler morla pembe; glikozdaki değişimler maviyle kahverengi; sodyumdaki değişim ise UV ışık altında görülebilen renklerde oluyor.

Bu, biyoteknoloji ile dövmenin ilk kez bir araya gelişi değil. Daha önce de bilim insanları elektronik devreler vasıtasıyla vücut ısısı takibi yapmak gibi benzer projeler üzerinde çalışmıştı. Şimdilik test aşamasında olan DermalAbyss projesi ise gelecekte diyabet hastalarının sıklıkla kullanacağı bir teknoloji haline gelebilir. Her gün kan şekeri seviyesini kontrol etmek için iğne kullanmak yerine sadece koldaki dövmeye göz atmak, çok daha acısız ve pratik bir yöntem olarak görülebilir.