#tech

KARARLILAR, GÖZLÜKLERİ TAKIYORUZ!

RAHŞAN GÜLŞAN | 25 Şubat 2016 #tech

Giyilebilir teknolojiler konusu beklediğimizden biraz daha yavaş giriyor hayatımıza.

Android ve iOS giyilebilir teknolojilerde önce ağırlığı akıllı saatlere verdi. Google gözlük topuna girdi ama hayatına yeni teknoloji sokmak konusunda en cesur olanları bile tavlamakta sıkıntı yaşadı.

Şimdi doksanlı yılların sonlarında AVM’lerde filan denediğimiz sanal gerçeklik kavramı hayatımıza yeniden ve bu kez çok daha güçlü giriyor.

Geçtiğimiz hafta Barselona’da düzenlenen Mobil Dünya Kongresi bir kez daha altını çizdi ki bu yıl en çok sanal gerçeklik gözlüklerini ve onlar için video çeken 360 derece açılı kameraları konuşuyor ve belki de hayatımıza sokuyor olacağız.

Bakın yılın en çarpıcı sanal gerçeklik ürünleri bunlar olacak gibi duruyor:

 

HTC Vive VR

Açıkçası kişisel olarak test etmiş olmasam belki bu kadar coşkuyla beklemezdim ama geçen yıl özel bir etkinlikte test etme şansına eriştiğimden beri bu cihazı heyecanla bekliyorum. Tamam biraz tipsiz. Tamam takınca dünyanın en güzel insanı olunmuyor. Ama tabi ki önemli olan işlev :)

2160x1200 çözünürlüğü ile gerçek bir göz ziyafeti. Ama onu rakiplerinden ayıran asıl özelliği bulunduğu odayı, üzerindeki alıcılar sayesinde tarayıp, odadaki gerçek elementleri sanal gerçekliğe katabilmesi ve odanın sınırları konusunda sizi uyararak talihsiz kazalar yapmanızı önlemesi. Ben Türkiye’deki özel deneyimde bir robot fabrikası ve deniz altında geçen iki farklı hikâye ile ilgili oyun deneyimledim. Özellikle deniz altında ciddi korktum. Gerçeklik katsayısı çok yüksek. Elinizde tuttuğunuz iki oyun çubuğu ile etkileşime girmek de çok eğlenceli. Kullandığımız versiyonun tek sıkıntısı çalışmak için üç boyutlu oyunları oynatabilecek hayli güçlü bir PC’ye ihtiyaç duyması. Pazartesi günü 799 dolar fiyatla ABD’de piyasaya çıkıyor. Bakalım ülkemize nasıl bir fiyatla gelecek.

 

Samsung Gear VR

Samsung bu konuda akıllıca bir hamle yaptı ve Oculus firmasından destek aldı. Görünüşe göre 79 dolar ABD fiyatı ve Samsung akıllı telefonların yaygınlığının da desteğiyle bu cihaz çok popüler olacak. Birkaç kez deneyimleme imkânına kavuştuğum cihazın en önemli kolaylığı sadece akıllı bir telefonla çalışıyor olması. Note 5, Galaxy S6, S6 Edge Plus ve S6 Edge ile uyumlu olan cihaz akıllı telefon takılmadan önce sadece 318 gram ağırlığında. 96 derecelik bir görüş açısı sağlıyor ve taktığınız cihazın ekran çözünürlüğünü alıyor. Çok konforlu ve fiyat performans dengesine bakıldığında gerçekten çok mantıklı bir yerde duruyor. Netflix desteği özellikle cazip hale getiriyor. Tabii bakalım ülkemizde kaç liradan piyasaya çıkacak.

 

LG 360 VR

Geçtiğimiz hafta LG yeni amiral gemisi G5’i tanıttı. Akıllı telefon severler heyecanla bekleyedursun, LG de bu yeni akıma uyup sanal gerçeklik gözlüğü de tanıttı. 360 VR adını taşıyan gözlük rakiplerine göre daha makul sayılabilecek boyutlara sahip. Bir diğer artısı da lenslerin netlik ayarına izin vermesi. Yani optik gözlüksüz olarak kullanılmasına izin veriyor oluşu. Sadece G5 ile çalışan cihazın yaz gibi piyasaya çıkması bekleniyor.

 

Samsung Gear 360 kamera

Tabii bu sanal gerçeklik gözlüklerine kendi çektiğimiz içeriği de eklemek isteyeceğiz. Ya da firmalar bizi buna teşvik edip bizi daha da bu işin içine çekmek isteyecek. Samsung bu konuda ilk adımı attı bile. Tam 360 derece çevresini video ve fotoğraf olarak kaydedebilen bu mini kamera, firmanın Barselona’da tanıttığı Galaxy S7 ve S7 Edge ile ve Gear VR gözlük ile çalışıyor. 15 megapiksel kamera 3840x1920 çözünürlükte video veya 30 MP fotoğraf çekebiliyor. Ve firma fiyatının 99 dolar gibi kolay ulaşılabilir bir fiyat olacağını açıklayarak meraklıları şimdiden sevindirdi.

Belli ki sanal gerçeklik rüzgarına karşı duramayacağız. Sanırım tadını çıkarmaya çalışmak en mantıklısı :)

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN