#tech

KIA, BİZDEN İYİ KULLANIR MI OTOMOBİLİ ACABA?

RAHŞAN GÜLŞAN | 28 Ocak 2016 #tech

Otomobilin geleceği otonom sürüş sistemleri. KIA’nın bu konudaki planlarını Las Vegas’ta izleyip sizler için kaleme aldım...

Otomobil yazıları kaleme alan, televizyon programları yapan kimseler (ben de dahil olmak üzere) herkesin otomobil kullanmaktan müthiş bir zevk aldığını, bunun bir ritüel olduğunu varsayarız.

Hele gençken daha da çok inanırdım bu fikre.

Herkesin benim gibi gideceği yere yolu uzattığına, sabah uyanınca evin penceresinden otomobilini seyrettiğini, onunla gurur duyduğunu sanırdım.

Ama otomobil kullanmak hepimiz için aynı anlamı ifade etmiyor.

Her gün sabahın köründe kalkıp ağır trafiğe girip tampon tampona işe gidip akşam yine aynı trafiğe girenler mesela.

Ya da uzun yolu sevmeyip, yol boyunca fotoğraf çekmek isteyenler.

Ne bileyim marketin önünde otopark aramakla uğraşmak istemeyenler vs. otomobil dünyasının yeni trendini çok seveceğe benziyor.

Ocak ayının başında Las Vegas’taydım. Hayır günahlar kentinden payımı almaya gitmedim. CES adı verilen ve her yıl yapılan tüketici elektroniği fuarındaydım. Önümüzdeki birkaç yıl boyunca hayatlarımızda yerini alacak olan teknolojik trendlere, ürünlere yakından bakma şansına eriştim.

Bu tarz fuarların en önemli tarafı katılımcıların birçok farklı disiplindeki teknolojik ürün konusunda vizyon sahibi olmaları.

Bu yıl otomobil üreticilerinin konsantre olduğu tek konu vardı: Otonom sürüş teknolojileri.

Bu teknoloji sadece otomobil üreticilerinin değil Google gibi asıl işi otomotiv olmayan firmaların bile dikkatini çekmiş durumda.

KIA da fuarda otonom teknolojisini tanıttı.

“Drive Wise” adını verdiği yeni teknolojinin çok hoş bir tanıtım filmi var. Aslında meseleyi kelimelere boğmadan çok güzel anlatıyor derdini.

Kendi adıma en çok dağdan paraşütüyle atlayan adamı Kia’sının karşılamasını sevdim. Ha tabii bir de fotoğraf çekmeyi çok seven biri olarak otomobil kendi kendini kullanırken fotoğraf çekebilmeyi çok isterdim mesela yalnız seyahat ederken.

Sanırım çok da yakın bir tarihte hayatımızda göreceğiz bu teknolojileri. Hele engelli insanların, yaşlıların ne kadar faydalanabileceğini düşündükçe daha da heyecanlanıyorum.

KIA, “Gelişmiş sürücü yardım hizmetleri” adını verdiği bu teknolojisini birkaç bölüme ayırmış.

Bunların ilki otoyolda otonom sürüş. Bu teknoloji otomobilin otoyolda kendini şeritte tutmasına, kendi kendine şerit değiştirmesine olanak sağlıyor. Şehiriçi otonom sürüş sistemi sayesinde ise şehirde sokaklarda canlı trafik güncellemelerini takip ederek kendi kendini sürüyor otomobil.

Farkındayım cümle tuhaf oldu ama artık dilimize kendi kendini süren otomobil kavramı yerleşecek bir süre sonra.

Son olorak da adaptif otomatik pilot olarak adlandırabileceğimiz acil duruş sistemini tanıttı KIA.

Ki bu sistem aktif bir güvenlik sistemi. Eğer (Ay hepimiz yapıyoruz) gözlerinizi yoldan uzunca bir süre uzakta tutup mesela akıllı telefonunuzla uğraşırsanız otomobil kendini durduruyor!

Vallahi iyi de yapıyor.

Firma bu işi için 2018 yılına kadar iki milyor dolar yatırım yapmayı planlıyor. Nevada’da izin almayı başaran firma Soul EV’ler ile trafiğe açık yollarda denemelere başlamış bile.

Tabi bizim için madalyonun öteki yüzü var. Ülkemizde hele de İstanbul’da hayal ediyorum bu teknolojileri.

E biraz zorlanır bizim arenayı andıran sokaklarımızda. Ama belki de bizden iyi kullanır otomobilleri otonom KIA’lar.

Ne dersiniz?

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN