#tech

KIŞ YENİ OYUNCAKLARLA GELİYOR

RAHŞAN GÜLŞAN | 23 Ağustos 2016 #tech

Teknoloji dünyasında öne çıkanlar

Biliyorum sinir oluyorsunuz ama yaz bitiyor. Şunun şurasında sayılı günümüz kaldı. Ama sağ olsun popüler teknoloji dünyası bu acımızı dindirmek için yeni oyuncakları bize sunma hazırlığında. İşte bu kış çok popüler olacak bazı ürünler...

GoPro Hero5

GoPro Hero5

GoPro uzunca bir süredir sessizdi. Hatta bu durum hisselerine kadar yansımıştı. Son ürünü Session’ın ardından artık yaşlanmaya başlayan Hero serisine yeni ürün eklememiş olması firmanın hisseleri kadar prestijini ve geleceğini sorgulatır olmuştu. Ama aniden sızan dokuz saniyelik bir video artık Hero5’e çok yakın olduğumuzun habercisi gibi. Tabii video bir ön tanıtım videosu olduğundan cihazın sadece arkasını ve menüsünü görüyoruz. Cihazı akıllı telefona bağlama videosu gibi görünen videoda arayüzün tamamen değiştiği ve arka kapağın yerini ekranın aldığını anlıyoruz. Kayıt düğmesi önceki modeldeki yerinde ama bu kez bir parça yükseltilmiş. Tasarım olarak sanki Session çizgisinde gibi duruyor. Menüde bir de GoPro Sniper diye bir komut var ki henüz kimse bunun ne anlama geldiğini çözebilmiş değil. Ama yeni bir GoPro’nun yazın tanıtılmamış olması tatsız. Muhtemelen ABD’de bir çılgınlık olarak yaşanan yılbaşı dönemini hedefliyor firma. Ama henüz tabii ki kesin bir bilgi yok.

Apple iPhone 7

Evet sonunda geliyor. İnternete sızan bilgiler doğruysa 7 Eylül’de tanıtılacak. Ay sonu da satışına başlanacak. Tasarım olarak yine radikal bir değişim görünmüyor. Tabii ki daha hızlı, daha ince. Üstelik önemli değişikliklerle geliyor. Ben kendi adıma en çok adının Pro olması muhtemel versiyonu heyecanla bekliyorum. Çünkü eğer sızıntılar doğruysa "Pro", çift arka kamera gibi müthiş bir özellikle gelecek. Su geçirmezlik ve kablosuz şarj da beklediğimiz diğer özellikler. Standart kulaklık girişinin yerine Lightning gelmesi de pek istemediğimiz ama olmasını beklediğimiz bir değişiklik.

Samsung Galaxy Note7

Samsung Galaxy Note7

Eylül başında piyasaya çıkacak ama ben bir haftadır deneyimliyorum. Ve uzun süredir kullandığım, hem tasarım hem de performans anlamında en başarılı büyük ekranlı yani phablet sınıfı akıllı telefon. 12 MP kamerası adeta harikalar yaratıyor. Her ışık şartında net ve parlak renklere sahip fotoğraflar çekmek mümkün. Kamera arayüzü tam kullanıcı dostu şekilde yenilenmiş. İris tanıma sistemi çok etkileyici. Her ne kadar yüksek ışıklı ortamlarda teklese de kullanması eğlenceli. İnsana kendini bir casus filmi içindeymiş gibi hissettiriyor. Su ve toz geçirmezliği muhteşem. Deniz altında bile fotoğraf ve video çekmek biraz zorlukla olsa da mümkün. Tek sorun ekranın suda dokunmatik özelliğini yitirmesi. Tasarımı ise zaten çok başarılı olan S7 Edge’in daha geliştirilmiş hali. Bu kışın en sıcak teknolojik oyuncaklarından biri olmaya aday.

Sony PlayStation Neo

Çabuk tüketiyoruz artık her şeyi. Aşkı da günlük heveslerimizi de. Teknolojik oyuncaklarımız da payını alıyor bundan. Yeni sayılabilecek bir sürede çıkmış olmasına karşın çoğumuzun yeni PlayStation beklentisi var. Görünüşe göre Sony 7 Eylül’de bu beklentimizi karşılayacak. Kod adı Neo olarak belirlenen cihazın adı Neo mu olacak net değil ama bunun PS4’ün inceltilmiş versiyonu olma ihtimali de yüksek. Bu arada lansmanda bazı kaynaklara göre iki ayrı ürün tanıtılacak. Daha çok çalışmaya başlıyoruz değil mi? Çook para kazanmak lazım çook!

YAZIN TEKNOLOJİK OYUNCAKLARI

 

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN