#tech

SINIRLARI ZORLAYAN KONSEPT SUV: KIA TELLURIDE

| 14 Ocak 2016 #tech

KIA’nın teknoloji, konfor ve gücü buluşturan konsept SUV’u Telluride, Detroit Otomobil Fuarı’nda tanıtıldı. 7 koltuklu bir tasarıma sahip olan lüks SUV; panoramik tavanı, 90 derece açıyla açılabilen kapıları ve geniş iç hacmiyle fuarın gözdelerinden biri olmayı başardı.

Dört çekişli sisteme sahip yeni otomobilde 3,5 litrelik GDI V6 motorun yanı sıra güçlü bir de elektrik motoru bulunuyor. Toplam 400 beygir gücündeki hibrit SUV’un gücünün 270 begiri V6 motordan, 130 beygiri ise elektrik motorundan geliyor.

Aynı sınıfta bulunduğu Sorento’dan daha uzun, daha geniş ve daha yüksek olan Telluride, ayak desteğine sahip yatırılabilen orta koltuklarıyla devasa bir iç hacim sunuyor. İlk iki sıradaki koltuklarda elmas kesim boşluklara yerleştirilmiş özel sensörler bulunuyor. Bu sensörler yolcuların hayati sağlık bilgilerini takip edip kapı üzerindeki ekranlara aktarıyor. LER adını taşıyan sistemi ise bu verilerli kullanarak, yolcunun konforunu artırmak için tavandaki sunroof’un hemen altında yer alan kanat şeklindeki LED panellerden terapi etkisi yaratan ışıklar veriyor.

Telluride’ın bir diğer yeniliği ise orta sıradaki yolcuların kullanımı için özel olarak tasarlanmış orta konsol üzerindeki Swipe Command sistemi. Yalnızca birkaç el hareketiyle müzik ya da video içeriği seçmeye yardımcı olan bu sistem otomobilin 7 hoparlörlü Harman Kardon ses sistemiyle ve orta konsol üzerinde kablosuz olarak şarj olabilen Harman Kardon kulaklıklarla uyumlu.

Ön ızgarası, LED ön ve arka farları, özel boyası ve 22 inçlik jantlarıyla dışarıdan da oldukça göz alıcı görünen Telluride’ın seri üretime geçip geçmeyeceği bilinmiyor. Ancak KIA’nın konspet otomobillerindeki birçok yeniliği yeni modellerine aktarmayı sevdiği de bir gerçek.

etiketler

suvkia telluride