#tech

YAPAY ZEKA İLK KEZ POKERDE GALİP GELDİ

| 1 Şubat 2017 #tech

Yapay zeka teknolojileri birçok oyunda insanları alt etmeyi başarıyor ancak poker bu oyunlardan biri değil. En azından yakın zaman öncesine kadar değildi. Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen yapay zeka Libratus, profesyonel oyunculara karşı oynadığı oyunda galip gelmeyi başardı ve 1,8 milyon dolar kazanarak yapay zeka teknolojisinin inanılmaz gelişim hızını dünyaya göstermiş oldu.

Pittsburgh, Pennsylvania'daki Rivers Casino'da oynanan ve tamamlanması 30 gün süren limitsiz Texas hold'em tarzı oyunda profesyonel oyuncular Dong Kim, Jimmy Chou, Daniel McAulay ve Jason Les, Libratus'la toplam 120 bin elde karşı karşıya geldi. Pokercilerin günün 10 saatini bir bilgisayar ekranına bakarak geçirdikleri oyunda yapay zeka peş peşe galip geldi ve nihayetinde 1,776.250 dolar kazandı. Profesyoneller ise performanslarına göre toplam 200 bin dolarlık ödülü paylaştı.

Libratus'un yaratıcılarından biri olan ve Carnegie Mellon Üniversitesi'nde makine öğrenimi hocalığı yapan Tuomus Sandholm, yapay zekanın elde ettiği galibiyetin önemli bir dönüm noktası olduğunun altını çizdi ve elde edilen başarının büyük oranda arka planda çalışan ve hem oyun öncesinde hem de oyun esnasında stratejileri belirleyen süper bilgisayara ait olduğunu söyledi.

Sandholm'un açıklamasına göre, bir meta algoritma her akşam profesyonel rakiplerin Libratus'un stratejisinde tespit ettikleri ve kendi çıkarlarına kullandıkları açıkları analiz etti. Öncelik sırasına konulan bu açıklardan ilk üçü bir süper bilgisayar yardımıyla kapatıldı. Yani Libratus, oyunların ardından elde ettiği verileri daha önce geliştirilen algoritmalar gibi rakiplerinin zayıflıklarından yararlanmak yerine kendi açıklarını kapatmak için kullandı. Bu da ona bu galibiyeti getirdi.

Çin'in teknoloji devi Baidu'nun bilim ekibinin başındaki isim Andrew Ng, Libratus'un başarısının DeepMind'ın geliştirdiği AlphaGo'nun Go oyununda Lee Se-dol'u yenmesi ve IBM'in Deep Blue'sunun dünya şampiyonunu satrançta mağlup etmesi kadar önemli olduğunu belirtti.

HOLLANDA DEMİRYOLLARI ENERJİSİNİ ARTIK TAMAMEN RÜZGARDAN ALIYOR