#tech

KIZIL GEZEGEN'DEN 1000 YENİ FOTOĞRAF

| 8 Ağustos 2016 #tech

NASA'nın Mars'ı daha yakından incelemek için uzaya gönderdiği en gelişmiş kameralardan biri olan HiRISE, Kızıl Gezegen'in yörüngesinde on yılı geride bıraktı. Mars Keşif Yörünge Aracı'na (Mars Reconnaissance Orbiter) entegre olan bu kamera şimdiye kadar gezegenden on binlerce fotoğrafı Dünya'ya ulaştırdı, yenilerini de ulaştırmaya devam ediyor.

HiRISE'ın Mars görevindeki onuncu yılı tamamlaması şerefine NASA, Mars'tan 1035 yeni fotoğraf yayınladı. Gezegenin farklı bölgelerine ait olan fotoğraflar arasında kum tepeleri, kraterler, küçük vadiler ve kutup bölgeleri görülebiliyor. Söz konusu fotoğraflar NASA'nın araştırmaları için büyük önem taşıyor.


Avrupa Uzay Ajansı'nın ExoMars görevinde kullanması muhtemel iniş alanı

Mars Keşif Yörünge Aracı'yla birlikte on yıl önce uzaya gönderilen HiRISE, diyafram genişliği 50 cm olan bir teleskoba sahip. Bu sayede 0,3 metre/piksel oranında yüksek çözünürlüklü fotoğraflar çekebilen kamera, derin uzaydaki en güçlü kamera olma özelliğini koruyor. Curiosity ve Opportunity uzay araçlarının hareketlerini de izleyen kameranın esas görevi NASA'nın 2020'lerde başlamayı planladığı ve gezegen yüzeyinden örnekler toplanmasını amaçlayan görevleri için uygun araştırma alanları bulmak. Buna ek olarak 2030'lar için planlanan insanlı uzay görevleri için uzay araçlarının iniş ve kalkışına uygun yerlerin tespit edilmesinde de HiRISE'ın önemi büyük.


Kuzey Kutbu'ndaki Kolhar adını taşıyan kum tepeleri

Şimdiye kadar  gönderdiği 250 binin üzerindeki fotoğrafla gezegene dair birçok bilinmeyeni ortaya çıkaran ve "Mars'ın yüzü" gibi efsanelerin ortadan kalkmasını sağlayan HiRISE, gezegenin çevresinde 50 binden fazla tur attı. 62,4 kilogram ağırlığındaki kamera, 2010'un sonlarında bitmesi öngörülen görevini halen sürdürüyor ve görünen o ki işlevsiz hale gelene kadar da fotoğraflar göndermeye devam edecek.


Buzullarla kaplı kuzey toprakları


Doğu Noctis Labyrinthus'ta dik bir yamaç


Krater içindeki kum tepeleri


Mars 2020 görevinde NASA'nın iniş için kullanabileceği alanlardan biri


Mars'ın en volkanik bölgesi olan Tharsis


Mars ekvatoruna yakın bölgeler


Batı Arabistan olarak tanımlanan bölgedeki katmanlar


Rüzgarların oluşturduğu coğrafi şekiller


Mars'ın geniş düzlüklere ev sahipliği yapan bölgesindeki Arcadia Planitia krateri


Utopia Planitia adlı düzlük


Araştırmacıları Mars'ta bir zamanlar su olduğuna inandıran alüvyon konileri


Küçük ama yeni bir meteor krateri


Üzerinde araştırmaların devam ettiği küçük vadilerden biri


Bir zamanlar sular altında olması muhtemel Capri Chasma kayası


Mars yüzeyinin ısınıp soğumasıyla oluşan "örümcek"ler


Mars yüzeyindeki en büyük kanyonlardan Valles Marineris'in bir parçası olan Eos Chasma


Havzalardan oluşan bir yüzey

UZAYDAN GÖRÜNEN ALFABE

 

etiketler

uzayNASAmars