#tech

MARS SEYAHATİ SANDIĞIMIZDAN ÇOK DAHA TEHLİKELİ OLABİLİR

| 25 Eylül 2017 #tech

NASA’nın ajandasında, önümüzdeki 15-20 yıl içinde Mars’a ilk insanlı seyahati gerçekleştirebilmek kesin olarak yer alıyor. Dünya’nın dışında, koloniler halinde başka bir gezegende yaşama fikri ortaya çıktığı zaman, listenin en başındaki gezegen genelde Mars oluyor. Fakat bilim insanlarının ifade ettiğine göre Mars’a yapılacak bir seyahatte, astronotları bekleyen ciddi bir tehlike var: Radyasyon.

Dünya’nın atmosferi ve manyetik alanı sayesinde kurtulduğumuz radyasyonun etkisinden derin uzay yolculuklarında korunabilmek büyük önem taşıyor. Manyetik alanını milyarlarca yıl önce kaybetmiş bir gezegen olan Mars söz konusu olduğunda, herhangi bir koruyucu kalkan kalmıyor. Nature’da, 2017 yılı içinde yayınlanan bir makaleye göre de bu tür bir yolculukta, astronotları, kanser başta olmak üzere pek çok risk bekliyor. Dahası, fareler üzerinde yapılan araştırmalar gösteriyor ki Mars’a gitmek, beklenenden çok daha tehlikeli olabilir. Kimi zaman Güneş'ten, kimi zaman da Güneş Sistemi dışından kaynaklanan kozmik ışınlara maruz kalmak, Mars yolcularında görme bozuklukları, sinir sistemi hasarları veya kansere neden olabilir.

Öte yandan resmi kurumlar ve özel şirketler, aktif olarak astronotları radyasyondan koruma projeleri üzerinde çalışıyor. Örneğin bir özel firma, astronotların giyebileceği ve radyasyonu emebilecek bir yelek üzerinde çalışırken NASA’daki araştırmacılar ise yapay bir manyetik alan oluşturabilecek bir uydu gönderme fikri üzerinde kafa yoruyor. Bilim insanları, bu konuda, uzun vadeli uzay yolculukları için çalışmaların son hız ilerlemesi gerekliliğini vurguluyor.