#tech

ÜÇ AYLIK EMEĞİN ÜRÜNÜ NEFES KESEN MARS VİDEOSU

| 21 Mart 2017 #tech

Uzay turizminin gerçek olduğu bir geleceği düşünün. Mars’ın etrafını dolaşan bir uzay mekiğinin içinde olsaydınız bile, yine de gezegenin yüzeyini rahatça gözlemleyebilmek için farklı ekipmanlara ihtiyacınız olurdu. Kızıl Gezegen’in yoğun miktarda toz bulunduran atmosferi, net bir manzara izlemenize engel teşkil ederdi. Gezegenin yüzeyini görebilmek için en iyi yol, jeolog Alfred McEwen’ın belirttiği gibi, yüzeyin dijital görüntüsünün bilgisayar müdahalesiyle geliştirilmesi olurdu. Neyse ki bunu biri gerçekten yaptı: Finlandiyalı film yapımcısı Jan Fröjdman, uzun saatler harcayarak hazırladığı video ile bizleri, sanal bir Mars turuna çıkarıyor.

Jan Fröjdman videoyu hazırlamak için, NASA’nın HiRISE kamerası ile çekilmiş 50 binden fazla 3D görselinden yararlanmış. HiRISE, Mars Reconnaissance Orbiter görevinin bir parçası olarak Mars’ın yörüngesine ulaştığı yıl olan 2006’dan beri, Mars yüzeyinin son derece detaylı görüntülerini çeken güçlü bir kamera. Fröjdman, bu yüksek çözünürlüklü 3D görselleri gezegenin kuşbakışı videosu haline getirebilmek için öncelikle seçtiği kareleri renklendirmiş. Çünkü HiRISE yalnızca gri skalasında fotoğraflar çekebiliyor. Renklendirme işleminin ardından videodaki gerçekçiliği yakalayabilmek için elindeki görselleri yapboz parçalarını birleştirir gibi birleştirmiş.

Topoğrafik olarak en gerçekçi sonucu elde edebilmek amacıyla son derece yavaş ilerleyen bu birleştirme kısmı, Fröjdman’ı epey uğraştırmış. NASA’nın fotoğrafları arasından 33 bin tane referans noktasını manuel olarak seçen yapımcı, üç aydan daha uzun bir süre bu proje üzerinde çalışmış.

Fröjdman, ortaya çıkardığı filmi bilimsel bir çalışma olmaktan çok, uzaya karşı büyük ilgi duyan birinin Mars’ı farklı şekilde anlatma çabası olarak yorumluyor. 

VİDEO