#tech

MİDEDE DİJİTAL OLARAK TAKİP EDİLEBİLEN İLACA ONAY

| 15 Kasım 2017 #tech

Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi (FDA), insan vücudunda takip edilebilen ve dolayısıyla da doktorların, kullanıcının o ilacı içip içmediğinden emin olmasını sağlayan teknolojiye onay verdi. Dijital olarak takip edilebilen bu ilaç sayesinde hastalara yazılan reçetelerin daha kolay takip edilebilmesi öngörülüyor.

Henüz yürürlüğe girme aşamasından uzakta olsa da FDA’nın dijital takip sistemine izin veren bir ilaca verdiği bu onay aslında tüm tıp dünyası için büyük önem taşıyor. Başlangıç olarak şizofreni ve bipolar bozukluk gibi nörolojik rahatsızlıkların tedavisinde kullanılan bir ilaç için uygulanmasına onay verilen bu sistemin çalışma mantığı ise son derece basit. Bakır, magnezyum ve silikondan oluşan; insan vücudu tarafından sindirilebilen ve kum tanesi büyüklüğünü geçmeyen bir sensöre sahip olan hap, mide asidiyle temas ettiği zaman dışarıya bir sinyal yayıyor. Bu sinyalin alıcısı ise, kullanıcının vücuduna yapıştırdığı bir bant. Alıcı görevi gören bu banttaki sensörler, ilacın midede erimeye başladığı bilgisini akıllı telefon uygulamasına iletiyor ve kişinin yakınlarıyla doktorunu bilgilendiriyor.

İlacın ve bandın kullanılması için elbette hastanın onayı gerekiyor. Fakat ilacı kullanan hasta fikrini değiştirirse, akıllı telefon uygulaması üzerinden verdiği izni iptal edebiliyor. Nörolojik rahatsızlıklara sahip hastaların kullanması gereken ilaçlara entegre edilen bu sensör bazı uzmanlar tarafından eleştirilse de, dijital takip sisteminin pek çok avantajı da bulunuyor. Örneğin ilacını içmeyi unutan hastalar için olumlu yönleri olacağı kesin. Aynı zamanda ameliyat sonrası doktor onaylamadığı halde fazlasıyla ağrı kesici ilaç alan hastaları kontrol etmede de işe yarayacağı öngörülüyor.

etiketler

hapFDAsensör

BENZER İÇERİKLER