#tech

DÜNYANIN İLK MÜRETTEBATSIZ GEMİSİ 2018’DE SUYA İNİYOR

| 26 Temmuz 2017 #tech

Norveç yapımı Yara Birkeland, GPS ve radar sistemlerinin yanı sıra kullandığı kamera ve sensörler aracılığıyla hem gemi trafiği hem de marina içindeyken yolunu kendi kendine bulabilen bir yük taşıma gemisi. Ortalama 25 milyon dolara malolacağı ifade edilen geminin yapımı, standart yük taşıma gemilerine kıyasla üç kat daha pahalı. Fakat uzmanların açıklamalarına bakılırsa, yakıt veya mürettebat gibi masraf kalemleri olmadığı için geminin yıllık giderleri yüzde 90 civarında azalacak.

Norveçli firma, aşamalar halinde otonom hale geleceğini vurguladığı gemisi Yara Birkeland’ın ilk aşamada insanlı bir araç olarak göreve başlayıp, 2019’da uzaktan kontrol edilir hale geleceğini ifade ediyor. 2020’de ise operasyonu tamamen otomatik olarak yönetebilme yeteneği kazanacağı belirtiliyor.

100 konteyner taşıma kapasitesi bulunan ve tamamen elektrikli olan yük gemisi, tarım şirketi Yara International ile teknoloji firması Kongsberg Gruppen ortaklığıyla geliştirildi. 2018’in sonlarına doğru üretim tesisinden Larvik limanına gübre getirmek için 37 mil yol katetmesi planlanan gemi için Yara International’ın üretim müdürü Petter Ostbo, son derece olumlu açıklamalar yapıyor. Ostbo, uluslararası denizcilik düzenlemelerinin mürettebatsız gemilere izin verir şekilde yenilenmesi halinde, daha uzun rotalar için kullanılacak daha büyük gemilere de yatırım yapmak istediklerini söylüyor.

Yara’nın iddialarına bakılırsa bu yeni araç, karbon emisyonlarını da aşağı çekeceğe benziyor. Deniz taşımacılığına ağırlık verilmesini sağlayacak olan mürettebatsız gemi, kalabalık şehirlerde 40 bin kamyonu trafikten çekmeyi sağlamış ve karayolu güvenliğini de artırmış olacak.

BENZER İÇERİKLER