#tech

POPÜLER UYGULAMALAR DAHA SADE TASARLANSAYDI

| 9 Haziran 2017 #tech

Bilgisayarların yaygınlaşmaya ve son kullanıcının evine girmeye başladığı günlerden beri süregelen bir bilgisayar/ işletim sistemi tartışması var. En ilkel hali “Mac mi PC mi?” olan bu tartışma günümüzde “iOS mi Android mi?” şeklinde devam ediyor. Üstelik de her cihaz tanıtımı ve her işletim sistemi güncellemesi vesilesiyle gündemdeki yerini tazeliyor. Bu tür tartışmaların temelinde yatan neden ise kullanıcı arayüzü tasarımları.

Candy Crush

Teknoloji gelişip akıllı cihazların ulaşabildiği veri bağlantı hızları yükseldikçe, kullanıcı arayüzleri de çok daha estetik ve kullanışlı bir hal alıyor. Bugün kullandığımız uygulama ya da oyunların arayüzlerindeki sade, şık, basit tasarımlar, hem bugünkü tasarım anlayışının farklı olmasından hem de teknik imkanların çok daha gelişmiş olmasından kaynaklanıyor. Peki gelecekte arayüz tasarımları nasıl olacak? Arayüz geliştirici Pierre Buttin, Facebook, Twitter, Google gibi uygulamalarının arayüzlerini geçmişin arayüz tasarım diliyle yeniden şekillendirdi. Ortaya, günümüzün en popüler web sitesi ve uygulamalarının, bugünün estetiğiyle alakası olmayan çok daha sert kullanıcı arayüzleri çıktı.

Yeniden tasarlanan uygulama arayüzlerinde Buttin'in temel web renkleri ve belli başlı fontları kullanması dikkat çekiyor. Modern görünümü temsil eden yuvarlatılmış hatlar ise yerini daha sert çizgilere bırakıyor.

Gmail

Tasarımcı Buttin’in bu projeyle yapmak istediği ise arayüz tasarımı üzerine süregelen diyaloğa katkı yapmak ve bazı sorular sormak. Mimarideki brütalizm benzeri bir akım, web tasarımcıları arasında da var ve bu enteresan trend, epey ilgi de çekiyor. Buttin de uygulama arayüz tasarımı için brütalist yaklaşımı öneriyor. “Brütalizm eski moda mı yoksa uygulama tasarımının geleceği mi?” sorusunu sorarken bir arayüzün daha fazla metin içermesinin kullanıcı erişimine olumlu etki ettiği gerçeğini de hatırlatıyor.

 

Google Maps

Google 

 Apple Store

Facebook 

 Google Chrome

 Spotify

Tasarımcı, Istagram'ın arayüzünün yeterince "brütalist" olduğunu düşünmüş ve hiç değişiklik yapmamış.

 WhatsApp

 LinkedIn

Twitter

Snapchat 

Netflix

YouTube

Shazaam