#tech

RESİMLERİ FOTOĞRAFA DÖNÜŞTÜREN YAPAY ZEKA

| 4 Nisan 2017 #tech

Yapay zekanın fotoğrafçılık alanında kullanımı yeni bir şey değil. Bir dönem iOS kullanıcılarının bağımlısı olduğu fotoğraf düzenleme uygulaması Prisma, sıradan telefon kamerasıyla çekilmiş fotoğraf karelerini birer sanat eserine dönüştürüyordu. Uygulama, bunu yaparken nöral ağlar ve yapay zeka yazılımından yararlanıyor; fotoğrafı Van Gogh, Picasso, Levitan gibi ünlü ressamların sanat akımlarına benzer bir görsellikle sunuyordu.

Öyle görülüyor ki yapay öğrenme ve nöral ağlar, daha pek çok alanda şaşırtıcı gelişmelere önayak olmaya devam edecek. Prisma uygulamasının yaptığı “görsel stili transferini” başka bir yöne doğru geliştirmeyi deneyen bilim insanları, empresyonist tabloları fotoğrafa çevirebilen bir yazılım üzerinde çalışıyor. Berkeley’deki araştırmacıların imzasını taşıyan bu yazılım, söz gelimi Monet’nin Low Tide at Varengeville adını taşıyan eserini epey gerçekçi bir fotoğraf karesine dönüştürebiliyor. Aynı yapay zeka, sıradan bir fotoğrafı Monet, Van Gogh, Cezanne veya Ukiyo-e eserlerine benzetebiliyor. Yosemite’nin kış mevsimindeki fotoğrafını alıp yaz mevsimine uyarlamak, görseldeki atları zebraya dönüştürmek, elmaları portakallara çevirmek de Berkeley’deki bilim insanlarının geliştirdikleri yazılımla yapabildikleri arasında.

Yazılımın nasıl çalıştığına gelince… Elbette işin esas ilgi çekici kısmı burası. Benzer yapay öğrenme tekniklerinde olduğu gibi Berkeley’in yazılımında da ilk adım iki farklı görsel stili arasında ilişkiyi oluşturmak. Monet çizimleri ile manzara fotoğrafları arasındaki örnekten yola çıkmak en doğrusu. Araştırmacılar ünlü ressamın tablolarıyla Flickr’dan rastgele seçilmiş manzara fotoğraflarını yazılıma tanıtmakla başladı. Ardından bu iki stili karşılıklı olarak diğer tarafta taklit edecek algoritmayı uygulamaya koydu. Ortaya çıkan sonuç, Monet’nin resmindeki manzaranın dijital bir fotoğrafı oldu. Üstelik Monet’nin o resmindeki manzaranın bire bir aynısı olan bir fotoğrafın daha önce hiç var olmadığı gerçeğine rağmen. Yazılım, aynı mantıkla çalışarak manzara fotoğrafını da Monet tablosu stiliyle resmedilmiş gibi gösterebiliyor.

Geçtiğimiz günlerde Adobe de benzer bir yazılım geliştirdiğini duyurmuş; bir fotoğraftaki stili ikinci bir fotoğrafa bire bir uygulayabildiğini göstermişti.

Bunlar işin içinde olmayanlar tarafından sıradan fotoğraf filtreleri gibi algılanıyor olabilir fakat yapay zekanın binlerce fotoğrafı ve resim tarzını analiz etmesiyle ortaya çıkan yazılımın yaptıkları için fotoğraf filtresi demek biraz hafif kaçabilir.

Berkeley’in yazılımı henüz prototip aşamasında fakat siz de kendi fotoğraflarınızın yapay zekanın elinde nasıl bir dönüşüm geçireceğini görmek için üniversitenin yayınladığı kodu kullanabilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER