#tech

ROBOTLAR DOST MU DÜŞMAN MI?

RAHŞAN GÜLŞAN | 19 Temmuz 2016 #tech

Atlas

Benim göz göze geldiğim ilk robot Honda’nın Asimo isimli mini sevimli robotu olmuştu.

Asimo bir otomobil fuarı için ülkemize gelmişti ve çok ama çok sevimliydi.

Sonra gördüğüm robotlar otomobil fabrikalarında, beyaz eşya fabrikalarında büyük ciddiyetle çalışan ve insana benzemeyen robotlardı.

Tabii bir de fazla bilim kurgu filmine maruz kalmış bünyemin kafasında canlandırdığı robotlar var. Mesela baş rolünde Will Smith’in oynadığı I Robot bu konuda müthiş bir zihin jimnastiğidir.

Artık çocukluğumuzda izleyip deli gibi etkilendiğimiz bilim kurgu filmlerinin geçtiği yılları yaşıyoruz.

Her ne kadar dünyamız uçan otomobillerin cirit attığı, bizlerin akşam yemeği yerine birer minik hap aldığımız fütüristik görünümlere ulaşmamış olsa da aslında teknoloji hayatımızın her alanını değiştirmiş durumda.

Robotların katılımı ise artık muhtemelen an meselesi.

Bu açıdan baktığımda gözüm eski Google, artık Alphabet adını taşıyan şirketin sahip olduğu ama satışa çıkardığı Boston Dynamics isimli firmanın üzerinde.

Boston Dynamics, Google tarafından satın alındığında çok ilginç ürünlere sahipti. Ama en önemlisi vahşi bir köpeği andıran dev robotu. Bağımsız olarak hareket edebilen, dört ayağı ile en engebeli arazide bile stabil bir şekilde ilerlemeyi başarıyor. İlerlerken de çok rahatsız edici sesler çıkarıyor.

Bu robot hayvan, savaşlarda kullanılabilecek ve görüntüsü ile insanı ürperten bir robottu.

Ama asıl tedirginlik veren robot, Atlas adını taşıyan oldu. Atlas’ın videosu geçen şubat ayında ortaya çıktı ve hemen aşağıda yer alan iki buçuk dakikalık video ile dünyayı şaşkınlığa itti.

Atlas insana çok benzeyen vücut oranları ile kar gibi insanın bile zorlukla ilerleyebildiği bir zeminde müthiş bir kararlılık ve insana benzeyen hareketlerle yürüyebiliyor. Önüne konulan kutuları tutup kaldırabiliyor, itilip yere düşürülürse tekrar ayağa kalkabiliyor ve kapıları açıp kapatabiliyor.

Atlas daha şu prototip halinde bile birçok insanın işini elinden alabilecek verimlilikte.

Ve militarist amaçlarla kullanıldığında inanılmaz işler yapabilecek korkutucu bir makine.

Ne ilginç ki bu videonun ortaya çıkıp Atlas’ın dünyayı tedirgin etmesinin ardından Alphabet yani Google Boston Dynamics isimli şirketi satışa çıkardığını açıkladı.

Firma ise hararetle çalışmalarına devam ediyor.

Robotlar konusu gelecek beş yılın önemli tartışmalarından biri olacak.

Mesela çok ilginç ama Avrupa’da robotlar için “Elektronik kişi” adı verilen bir tanımlama yapılması tartışılıyor.

Fabrikalarda çalışan robotlara bu tanımın verilmesi ve devletlerin böylece robot çalışanlardan da vergi alması gündemde.

Avrupa parlamentosunda tartışılmakta olan bu tasarı robotlara çeşitli hakların verilmesi gibi ilginç cümleler içeriyor.

Bu iş çok karışık. Ama şimdilik sıradan insan için tek bir soru ve sorun var. O da robotlar işlerini ellerinden alacak mı? Eskiden annelerimizin tatlı dostu olan mutfak robotundan buraya gelmiş olmak sevindirici mi yoksa tedirgin edici mi yaşayarak öğreneceğiz...

VİDEO

 

KARARLILAR, GÖZLÜKLERİ TAKIYORUZ!

 

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN