#tech

ROBOTLAR İŞLERİMİZİ ELİMİZDEN ALACAK MI?

| 31 Mart 2017 #tech

Channel 4 ve AMC kanallarının ortak yapımı Humans dizisindeki ”sentetik”lerden biri olan Anita

Amerikan hazine bakanı Steven Mnuchin geçtiğimiz hafta bir açıklama yaptı ve yapay zekanın işlerimizi elimizden alacağına dair endişelerimizin yersiz olduğunu söyledi. Hatta bakan bir adım daha ileri giderek tarih verdi ve bunun 50-100 yıldan önce gerçekleşmeyeceğini öne sürdü. Ancak birçok araştırmacı ve uzman, Mnuchin’in bu sözlerinin tam aksini söylüyor.

Küresel çapta hizmet veren bir danışmanlık şirketi olan McKinsey’in ve ekonomistler Carl Benedikt Frey ile Michael A. Osborne’un yakın tarihli araştırmaları, çok da uzak olmayan bir gelecekte insanların yaptığı işlerin yüzde 45’lik bir kısmının robotların, otomasyon sistemlerinin ve yapay zekanın kontrolünde olacağını ortaya koyuyor. Dünya Bankası’nın verileri biraz daha korkutucu. Onların araştırma sonuçlarına göre önümüzdeki 20 yıl içinde mevcut işlerin yüzde 57’si makinelerce yapılacak.

Boston Dynamics’in fazlasıyla yetenekli robotu Atlas

MIT’den, Türk asıllı Amerikalı ekonomist Daron Acemoğlu’nun ve Boston Üniversitesi’nden Pascual Resrepo’nun imzasını taşıyan yeni bir araştırma da sayıları ve yetenekleri artan robotların gelecekte çalışan kesim için ne ifade edeceğini irdeliyor. 1990 ve 2007 yılları arasında kullanılan endüstriyel robotların iş alanları üzerine etkilerine yoğunlaşan ikili, “makine” olarak tanımladıkları, tamamen kendi kendine çalışabilen ve gerektiğinde farklı görevleri yerine getirmesi için yeniden programlanabilen bu robotların sayısının önümüzdeki dönemde katlanarak artacağına inanıyor. 1993 ve 2033 arası 10 yıllık dönemde, ABD ve Avrupa’da sayıları dörde katlanan bu robotlardan günümüzde bu iki coğrafyada tahmini olarak 1,5 milyon adet bulunuyor. Ve önümüzdeki 10 yılda sayılarının 4 ila 6 milyona kadar çıkması bekleniyor.

Söz konusu bu artış trendinin etkileri, günümüzde de rahatlıkla gözlemlenebiliyor ve araştırmacılar, bunun gelecek için öğretici bir nitelik taşıdığı görüşünde. 1.000 kişilik bir çalışma gücüne dahil olan tek bir robotun, işsizlik oranına 0,18 ila 0,34 seviyesinde etki edeceğini söyleyen ikili, ücretlerdeki düşüşün de yüzde 0,25 ila 0,5 arasında olabileceğini belirtiyor. Asgari şartlarda bile bir robot, üç kişiyi işinden edebiliyor.

Humans dizisinin uyarlandığı İsveç yapımı Äkta Människor

Daha çok üretimin ön planda olduğu otomotiv, kimya, elektronik, tekstil ve ilaç gibi sektörlerde gözlemlenebilen robotların yükselişi, gözle görülemese de bütün diğer sektörlerde de yönetim kadrosu dışındaki işgücü üzerinde negatif bir etkiye neden oluyor. Tablo karanlık görünüyor belki ama Acemoğlu ve Resrepo, bir endüstrinin robotik sistemlere geçiş yapabilecek olmasının, bunu yapacağı anlamına gelmediğini söylüyor. Değişimin ne denli büyük olacağına da teknolojik gelişmelerin yön vereceğini ekliyor.

Birçok başka araştırmacı, robotların işgücüne katılımının insanların işlerini kaybetmesine değil, yaptıkları işlerin ve içeriğinin değişmesine neden olacağı fikrini savunuyor.