#tech

“ROBOTLARIN YÜKSELİŞİ” DAHA YENİ BAŞLIYOR!

| 28 Şubat 2017 #tech

Çok değil, belki 10-20 yıl içinde robotlar günümüzde mavi yakalıların yaptığı birçok işi yapabilir hale gelecek. Üstelik bu gelişim, yalnızca üretim alanında da sınırlı kalmayacak, farklı işlev ve tasarımlara sahip robotlar havalimanlarında, alışveriş merkezlerinde ve yaşadığımız şehirlerin sokaklarında sıklıkla karşımıza çıkacak.

Daha yakın zaman öncesine kadar düşmeden merdivenden çıkamayan (ASIMO'nun kulakları çınlasın) robotlar, teknolojinin gelişim hızıyla birlikte her geçen gün akıl almaz özelliklere kavuşuyor ve dünyayı ele geçirmeye bir adım daha yaklaşıyor. Google'ın da çatısı altında bulunduğu Alphabet'e ait olan Boston Dynamics'in robotları bizi nasıl bir gelecek beklediğinin en güzel örneklerini sunuyor.

Belli aralıklarla yeni robotlarını tanıtan şirketin en yeni tasarımı Handle. Yaklaşık 2 metre boyundaki robotun iki adet tekerli ayağı ve kalçasına sabitlenmiş oldukça işlevsel iki de kolu var. Saatte yaklaşık 15 km hız yapabilen Handle'ın asıl etkileyici özelliği ise çevikliği. Bir atletten farksız yetenekler sergileyen robot, farklı yükseklikteki engellerin üzerinden tekerleriyle kolayca geçebiliyor, "ellerini" bir noktada sabitleyerek sıra dışı denge hareketleri yapabiliyor ve en önemlisi yukarı doğru 1,2 metre metre sıçrayabiliyor.

Bir olimpiyat sporcusu estetiği ve hızıyla hareket eden Handle, karda ve buzda yürüyebiliyor, merdivenlerden tabiri caizse takır takır iniyor. Boston Dynamics'in bu son harikası çevik olduğu kadar güçlü de. 45 kilograma kadar yükleri kaldırıp "sırtında" taşıyabiliyor.

Handle'ı daha önceki modellerden ayıran bir diğer özellik ise hareket kabiliyetine sahip yalnızca 10 eklemi bulunması. Bu sayede çok daha kolay bir şekilde tasarlanan robot, rakiplerine kıyasla daha da az enerji harcıyor. Tek bir şarjla 24 km yol kat edebiliyor.

Teorik olarak her türlü doğa koşulunda kullanmaya uygun görünen Handle, bilhassa arama kurtarma faaliyetlerinde hayati önem arz edebilir. Farklı versiyonlarını evlerimizde kullanmak da hiç fena olmayabilir.