#tech

SESTEN HIZLI UÇUŞLARDA İKİNCİ PERDE

| 25 Mart 2016 #tech

Boom: Dünyanın en hızlı yolcu uçağı

Boom Supersonic isimli uçak

Amerikalı start-up Boom, havacılık sektörüne trajik bir şekilde veda eden Concorde’un mirasını sürdürmek istiyor. Dünyanın en hızlı yolcu uçağını yapmayı planlayan şirket, sesten hızlı bu uçakla Atlantik’i 3,4 saatte aşmayı hedefliyor.

Boom Supersonic adını taşıyan uçak; Boeing, Pratt & Whitney, Lockheed Martin, Amazon ve NASA tecrübelerine sahip bir ekip tarafından geliştiriliyor. Denver’daki merkezde faaliyetlerini sürdüren şirket ilk prototip için çalışmalarına devam ediyor. Eğer her şey yolunda giderse ilk deneme uçuşunun önümüzdeki yıl gerçekleştirilmesi planlanıyor.

Boom Supersonic isimli uçak havalimanında

Boom’a göre, günümüzün aerodinami teknolojisi, ileri mühendisliği ve karbon fiber malzemeleri sayesinde, başta maliyet olmak üzere bakım ve güvenlik alanında da birçok sıkıntısı bulunan Concorde’lara muadil bir uçak üretmek mümkün. Bu da bilet fiyatlarında ciddi anlamda bir düşüş demek elbette. Boom’un verdiği bilgilere bakılırsa uçuşlar başladığında New York-Londra gidiş dönüş biletleri  yalnızca 5 bin dolar, San Francisco - Tokyo biletleri ise 6.500 dolar seviyesinde olacak. Uçuşlardaki zaman tasarrufu, zengin yolcular için bilet fiyatını çok daha anlamlı kılacak.

Standart yolcu uçakları mach 0,85, Concorde ise mach 2 hızında uçabilirken Boom Supersonic mach 2.2 yani saatte 2.335 km hıza ulaşabilecek. Bu da bir Boeing ya da Airbus yolcu uçağının uçuş hızının 2,6 katına eşit. Her şey sorunsuz gider ve Boom Supersonic uçuşlarına başlarsa, New York-Londra uçuşunu 3,6 saatlik zaman tasarrufuyla 7 saat yerine 3,4 saatte, San Francisco-Tokyo uçuşunu 4,7 saatte, Los Angeles- Sidney uçuşunu ise yalnızca 6 saatte tamamlayacak.

Boom Supersonic ile New York - Londra 3.4 saat

Boom Supersonic ile San Francisco - Tokyo 4.7 saat

Boom Supersonic ile Los Angeles - Sydney 6 saat