#tech

SİZ DE DİNLENİYOR OLABİLİRSİNİZ!

| 9 Mart 2017 #tech

Wikileaks'in son sızıntısıyla birlikte Amerikan Merkezi İstihbarat Teşkilatı CIA'in akıllı telefonlardan router'lara ve hatta akıllı televizyonlara kadar uzunan araçlarla istihbarat topladığı da ortaya çıktı. Bunlar zaten bilinen, tahmin edilen şeyler olsa da bir şekilde içeriden belgelerle kanıtlanmış olması güvenlik endişelerini de beraberinde getirdi.

Yayınlanan dokümanlara bakılırsa CIA, iOS ve Android'li telefon ve tabletlerin yanı sıra günlük hayatımızda kullandığımız birçok teknolojik cihazı uzaktan kontrol ederek istihbarat elde edebiliyor. Ancak hemen paniğe kapılmanıza gerek yok çünkü söz konusu cihazların ortak yönü güncel işletim sistemlerini kullanmıyor oluşları. Eğer ki güncellemelerinizi aksatmadan yapıyorsanız, dinlenme tehlikesinden büyük ölçüde uzak sayılırsınız.

CIA'in sahip olduğu araçları ulusal güvenliği ön planda tutarak ve daha ziyade terör şüphesi taşıyan kişiler üzerinde kullandığı biliniyor (ya da biz öyle olduğunu varsayalım) ancak bu araçların yanlış kişilerin eline geçmesi gibi bir risk de söz konusu. Hele de sahip olduğunuz cihazlar gerekli güvenlik yamalarını almadıysa başınıza kötü şeyler gelebilir.

Peki CIA'in de aralarında bulunduğu istihbarat teşkilatlarından ve hackerlardan bir nebze de olsa korunmak için neler yapmanız gerek? İlk aşama güncelleme. İkinci ve üçüncü aşama da yine güncelleme çünkü cihazlarınızı korumak için yapmanız gereken en önemli şey bu!

Android'li akıllı telefon ve tabletler

WikiLeaks'in yayınladığı 7.818 web sayfası ve 943 ekten oluşan sızıntıda hack programlarının yoğun olarak Android 4.0'lı cihazlarda çalıştığı görülüyor. Google'ın verilerine göre Android kullanıcılarının yüzde 30'u, yani yaklaşık 420 milyon kişi, halen Android'in 4.0 Ice Cream Sandwich versiyonunu kullanıyor. Eğer sahip olduğunuz telefon ya da tablet, işletim sisteminin güncel bir versiyonunu sunmuyorsa seçenekleriniz sınırlı. Yapabileceğiniz ilk şey daha yeni işletim sistemine sahip bir cihaz almak. Bir diğer yol ise hem mevcut uygulamalarınızı güncel tutmak hem de yüklediğiniz uygulamaların malware riskine karşı Google tarafından denetlenmesine izin vermek. Telefon ve tabletinizi bir PIN koduyla korumanız da bir hayli önemli.

iOS'li cihazlar

WikiLeaks dokümanlarında, iOS 8.2 ve öncesi sürümlerini kullanan cihazların risk altında olduğu görülüyor. Ancak Apple'ın güncellemedeki başarısı, riski kısmen azaltıyor çünkü Apple kullanıcılarının yaklaşık yüzde 79'u iOS 10'a terfi etmiş durumda. iOS 9 ve altı sürümleri kullananların oranı yalnızca yüzde 5; bu da 50 milyon kişiye denk geliyor. Android cephesindeki kadar olmasa da sayı oldukça büyük.

Önlem pek tabii ki güncelleme ama kimi eski cihazlar artık yeni güncellemeleri almıyor. 2012'de piyasaya sürülen iPhone 5'ten önceki telefonlar ve 2013'te satışa sunulan iPad Air ve iPad Mini 2'den önceki tabletler, iOS'in son sürümünü alamıyor. Bunun yarattığı güvenlik riskini ortadan kaldırmanın kesin yolu ise cihazları yenileriyle değiştirmekten geçiyor.

Samsung akıllı televizyonlar

Eğer Samsung'un F8000'in serisi bir modelini kullanıyorsanız ne yazık ki dinlenme riskiniz var. Marka yetkilileri yaptıkları açıklamada Wikileaks sızıntılarını incelediklerini ve gerekli güncellemenin yayınlanıp televizyonlara otomatik olarak kurulacağını söylemiş olsa da ortada henüz bir gelişme yok.

Samsung'un bu üst seviye televizyonlarında kamera ve sesle kontrol amacıyla kullanılan bir mikrofon bulunuyor. Weeping Angel adını taşıyan bir araç, kumandadan kapatıldığında televizyonun arka planda çalışmasını sağlıyor ve aldığı ses kayıtlarını internet üzerinden CIA sunucularına aktarıyor.

Router'lar

Yankı uyandıran dokümanlarda bazı router'lara da malware bulaştırılabildiğinden söz ediliyor. Huawei, ZTE ve Mercury gibi markalara ait router'lar risk taşıyor. Zor ama bu markalardan birinin router'ına sahipseniz en güncel firmware için ufak bi araştırma yapmanızda yarar var.

Bilgisayarlar

Windows, Linux ve MacOS işletim sistemli bilgisayarlar da CIA'in hedefinde. Yapmanız gereken, en güncel sürümü kullanıyor olduğunuzdan emin olmak. Bunun yanında antivirüs ve anti malware yazılımlarıyla bilgisayarınızı korumayı ve internette gezinirken şüpheli sitelerden uzak durmayı da unutmayın.

etiketler

teknoloji hackcia