#tech

MICROSOFT'TAN BEKLENMEDİK ÇIKIŞ: SURFACE STUDIO

RAHŞAN GÜLŞAN | 28 Ekim 2016 #tech

Surface Studio

Microsoft, bir nevi prestij ürünü olan Surface’ı ülkemizde hiç piyasaya çıkarmadı ama ben ikinci neslini kullandım. Müthiş bir tabletti. Çok güçlü ve çok kullanışlıydı lakin bir devrim olmaktan uzaktı. Microsoft, Windows bazlı tablet ve dizüstü bilgisayar üreten firmaları kendi pazarlarında çok da zorlamamak için üzerine gitmedi. ABD merkezli bir pazarlama stratejisi güttü.

Ama yeni tanıttığı hepsi bir arada bilgisayar ile artık meseleye biraz daha küresel bakıyor olabilir.

Surface Studio, nihayet Apple ile tasarım ve seksapel anlamında yarışabilecek bir cihazın habercisi.

Dünyanın en ince LCD monitörüne sahip olan PC’nin monitörünün kalınlığı 12,5 mm.

Zaten bu incelik, tasarıma seksapelini veren faktörlerden biri. Monitör, standa çok şık parlak bir metal kolla bağlanıyor. Bu sadece şık değil, monitöre farklı pozisyonlarda durma şansı da tanıyan fonksiyonel bir tasarım.

Surface Studio

Microsoft, bu cihazla Apple’ın yıllardır sorunsuz hakimiyet yaşadığı yaratıcı alanlarda iş yapan insanları, sanatçıları, reklamcıları, fotoğrafçıları, video yapımcılarını hedefliyor gibi görünüyor.

Bunu tasarım kadar monitörün özelliklerinden de anlıyoruz. Firmanın verdiği bilgiye göre monitör 13,5 milyon piksele sahip ki bu 4K bir televizyondan yüzde 63 daha fazla. 28 inç büyüklüğündeki ekran 4500x 3000 piksel çözünürlüğe sahip. Monitörde inç başına 192 piksel düşüyor. Ve Microsoft’un True Tone dediği yükseltilmiş renk kataloğu desteği sunuyor.

Studio, Surface Pen ve Surface Dial adını taşıyan iki aksesuarı destekliyor.

Surface Dial

Ki bunlardan Dial çok ilginç bir aksesuar. Yuvarlak, silindirik bu aygıt, ekranın üzerine konulduğunda kullandığınız programın komutlarına hükmediyor. Mesela çizim yaparken renkleri, kullandığınız fırçayı değiştiriyor. Her programda farklı komutları yönetiyor ve videolarında gördüğüm üzere kendisini hemen kullanmak denemek istiyorum!

Surface Studio'nun sevdiğim bir başka özelliği, Apple ürünlerinin aksine hala bildiğimiz bağlantı girişlerini bünyesinde barındırıyor olması. SD Kart okuyucu, Mini DisplayPort, Ethernet ve 4 adet USB 3.0 bağlantı noktası, ekstra aparat vesaireye gerek duymaksızın cihazlarımızı bağlamamıza olanak sağlıyor.

Surface Studio

İki işlemci seçeneği mevcut: 6. nesil Intel Core i5 veya i7. Saklama alanı ise 1 veya 2 TB. 8, 16 veya 32 GB RAM seçebiliyorsunuz. Ekran kartı konusunda ise menüde iki seçenek var: GeForce GTX 965M 2cGB ya da GeForce GTX 980M 4 GB.

Microsoft Türkiye’den arkadaşlarımla konuştum, henüz ülkemizde çıkıp çıkmayacağı ile ilgili net bir karar yok. Ancak 2.999 ve 4.199 ABD Doları arasında değişen ABD fiyatı, ülkemizdeki fiyatının nasıl da “sevimli” olacağının garantisi gibi!

VİDEO

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN