#tech

VLOG ÇEKECEKLERE EKİPMAN TAVSİYELERİ!

RAHŞAN GÜLŞAN | 19 Aralık 2016 #tech

Sosyal medya platformlarında hesap sahibi olmak bir dönem statü sembolüydü. Hatırlıyorum, ilk Facebook hesabımı açtığımda Medyatava’nın “Hangi gazetecilerin Facebook hesabı var" isimli haberine konuk olmuştum.

Ama zaman değişti. Hem de fütüristlerin bile öngördüğünden hızlı değişti.

Artık sosyal medya hesaplarını kapatıp günlük hayata telefon ekranına bakmadan geçirebilmek bir statü sembolü olmak üzere.

Ama şimdilik hala gözümüz akıllı cihazlarımızın ekranlarında.

Ve bu konvansiyonel medya tüketimimizi de tamamen değiştirdi.

Popüler kültür de bu fenomenden payını alıyor.

Aslında özellikle popüler kültür alanında bir demokratikleşme yaşanıyor bile diyebiliriz bu konuda.

Yeni ünlüler çıkıyor sosyal medya araçlarından. Artık Youtube çağındayız ve herkesin bir televizyon kanalı var.

Amerikalıların deyimiyle “Vlog is the next best thing!

Yani artık vlog yeni kralımız. Video Blog anlamına gelen bu kavram dünya çapında fenomenler yaratmış durumda. Gazeteler yılda milyonlarca dolar kazanan ve dört beş yıl öncesine kadar sıradan insanlar olan gençlerin haberleriyle dolu. Ülkemizde de bu işe kendini adayan ve çok başarılı işler yapan isimler var. Ama artık herkesin vlog sahibi olmaya heves edeceği bir döneme giriyoruz (ki ben de bu heveslilerden biriyim).

Peki nasıl vlog çekilir ve nasıl bir ekipman seviyesine ihtiyacınız var?

Aslında bu sorunun en basit cevabı şu:

Yaklaşık beş yıldır sürekli duyduğumuz “Content is King” yani içerik kraldır burada da geçerli.

Vlog dediğimiz şey, hikayenizi görsel olarak en iyi anlatma aracından başka bir şey değil. Vlog'unuzun gücü, hikayeniz ve bu hikayeyi anlatabilme kabiliyetinize bağlı. Sonrası biraz detay.

Ama eğer mükemmeliyetçi ve video işlerine hevesliyseniz, bir de içinizde sürekli teknolojik bir şeyler satın alma hevesi varsa (Bakınız ben!); vlog çekmeye hazırlık gerçek bir eğlenceye ve dolar kuru yüzünden cüzdan göçerten bir aktiviteye dönüştürülebilir. İşte kişisel vlog’um için yaptığım ekipman araştırması sonucunda karşıma çıkan gerekli ekipman listesi.

OSMO MOBILE

Eğer videonun kalitesi sizin için çok önemli değilse ve derdiniz hikayenizi anlatmaksa, çekimlerinize biraz profesyonel derinlik katmak ve tek başınıza iken kendinizi daha rahat çekebilmek için DJI’ın çok sevdiğim ürünlerinden Osmo’nun cep telefonunuzu bağlayıp sarsıntısız çekim yapabilen mobil versiyonunu tavsiye ederim. Fiyatı 1.500 lira civarında ve video çekim kabiliyetinizi bir üst seviyeye taşıyor. Elinizde yaptığınız çekimlerde akıllı telefonunuzun sarsıntısını alıyor ve daha sinematik bir dil sağlıyor. Eğer ayağına oturtup masaya koyar ve ekranda kendinize tıklarsanız akıllı telefonunuzu sizi takip edecek şekilde hareket ettiriyor. Bu cihaz, özellikle gezerek video çekenler için bence olmazsa olmaz.

 

OSMO PLUS ve Z-AXIS

Ben vlog’um için Osmo’nun yakınlaştırma da yapabilen Plus versiyonunu tercih ettim. Onunla birlikte çalışan bir aksesuar olan Z-Axis de satın aldım. Z-Axis, Osmo Plus’ı daha da stabil hale getiren ve Steadicam mantığı ile çalışan mekanik bir kol. Cihazı biraz büyütüyor ama sonuç gerçekten çok çok iyi. Bu ikilinin fiyatı 3 bin lirayı geçiyor ve pil ömrünün 45 dakika olması dolayısıyla size kısıtlamalar getiriyor ama ben performansından çok memnunum.

 

DSLR MAKİNE

Çekim yaparken, hele de sokakta ve tek başınıza çalışıyorsanız çekim yapacağınız kameranın boyutları, çekim performansı kadar önemli oluyor. Ben kadın olmanın da getirdiği fiziksel kısıtlama dolayısıyla dış çekimlerde aynasız kompakt kamera tercih ediyorum ve artık piyasada olmayan Samsung NX 500 kullanıyorum. Evde ise yine artık satışta olmayan NX1 serisi kullanıyorum. Eğer bu iş için kamera satın almayı planlıyorsanız maddi olarak çok uçmayın derim. Lensi değiştirilebilir giriş seviyesi bir Canon makine de istediğiniz sonucu yakalamanıza yardımcı olacaktır. Çünkü çoğunluğun akıllı telefondan izleyeceği bir video için bütçenizi zorlamanız size görüntü anlamında çok çok büyük artı getirmeyeceği gibi ağırlığı ile mobilitenizi de zorlaştıracaktır.

Kamera seçerken cihazın "gövde" olarak adlandırılan çıplak fiyatının düşüklüğüne aldanmayın. Muhakkak lens fiyatlarına da göz gezdirin. Ve ikinci el değeri olup olmadığını araştırın.

 

MİKROFON VEYA KAYIT CİHAZI

Eğer profesyonellik peşindeyseniz bir süre sonra kameranızın ses kayıt kabiliyetinin size yetmeyeceğini göreceksiniz. Bu noktada birkaç farklı seçenek var. Biri DSLR makinelerin flaş takma yerine takılabilen kafa mikrofonları. Ki ben bu yolu seçip kendime bir tane Rode VideoMicro Compact On-Camera mikrofon satın almak üzereyim. Seçimimin ana nedeni boyutlarının küçüklüğü ve fiyatının benim bütçeme uygun bir çizgide olması. Gönül isterdi ki üzerinde flash kayıt cihazı da olan bir Shure VP83 de alabileyim. Ama kısmet. Vlog’um başarılı olursa… E kısmet artık :)

 

MONTAJ YAZILIMI

Vlog yapmanın en meşakkatli tarafı montaj. İyi kötü hepimiz çekim yapmayı biliyoruz. Ama montaj bambaşka bir alan ve mantığını öğrenmek bile ciddi zaman alabiliyor. Bu alanda da çok paralar harcamanıza gerek yok. Eğer iOS tabanlı tablet veya Mac bilgisayarınız varsa içinde ücretsiz gelen iMovie bu işin ilk adımı için bence mükemmel bir yazılım. Biraz daha profesyonel bir yazılım düşünüyorsanız ben Adobe Premiere Pro’yu kullanıyorum ve tavsiye ederim. Aylık pakete abone olursanız bütçenizi çok da sarsmadan orijinal yazılım desteğiyle iyi iş çıkarabiliyorsunuz.

VİDEO FORMATI

Vlog çekerken önemli sıkıntılardan biri videonuzu hangi çözünürlük ve formatta çekeceğiniz konusu. Çoğunluğun hevesi 4K 30fps çekmek. Ama bu tarz çekimler hem hafızada çok yer kaplıyor hem de bu görüntüleri işleyebilmek için çok çok pahalı bilgisayarlara gereksinim duyuluyor. Ben 1080p 25 fps ve mp4 formatını tercih ediyorum. Bu benim Mac Book Pro cihazımda sorunsuz şekilde montaj yapmama olanak tanıyor. Ama 720p çekmek de kimseyi öldürmez diye düşünüyorum. Dediğim gibi bu işin özü hikaye. Hikayenizi en güzel şekilde anlatmayı başarabiliyorsanız, ekipmanınızın eksikliği ya da videonuzun kalite düşüklüğünü kimse takmayacaktır. Önemli olan vlog evrenine hevesliyseniz bir an evvel adımlarınızı atmanız.

etiketler

kamera vlogvlogger

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN