#tech

YAPAY KAN ÜRETİMİNDE DEVRİM

| 27 Mart 2017 #tech

“Kan aranıyor” duyurularını bitirecek hamle, laboratuvarda, şimdikilere kıyasla çok daha etkili bir yöntemle yapay kan üretmeyi başaran bilim insanlarından geldi. Bristol Üniversitesi araştırmacılarının imza attığı bu büyük buluş sayesinde pek çok hayat kurtarılabilir.

Aslında yapay kan konusundaki araştırma ve çalışmalar çok uzun zamandır devam ediyor fakat Bristol Üniversitesi’nden bilim insanları farklı bir metot üzerine odaklandıklarını belirtiyor. Bu yeni yöntem sayesinde bugüne kadar görülmemiş miktarlarda yapay kan üretiminin önü açılabilir.

Yapay kan, normalde, kandaki alyuvarları üreten belli bir tip kök hücreden yararlanılarak üretiliyor. Bristol Üniversitesi bilim insanlarının geliştirdiği yöntemin farkı ise, kök hücre gelişiminin erken evrelerindeki durumundan yararlanan bir teknik kullanmaları. Normalde tipik bir kök hücre döngüsünü tamamlamadan önce 50 bin alyuvar (kırmızı kan hücreleri) üretebiliyor. Fakat bu çalışmadaki uygulamada kök hücre erken evrelerinde olduğu için sayısız defa bölünerek çoğalabiliyor. İşlemi benzer yapay kan üretim tekniklerinin karşısında daha hızlı ve daha verimli yapan da bu. Üstelik de devamlı kök hücre bağışı yapılmasını gerektirmediği için çok daha uygun. 

Bristol Üniversitesi’nden Dr. Jan Frayne, bugüne kadar uygulanan işlemlerle ancak sınırlı miktarlarda üretim yapılabildiğinin altını çiziyor. Araştırmacıların alternatif bir yaklaşım denemesiyle ortaya çıkan yeni yöntem sayesinde ise kan bankalarının kullanımına yetecek miktarlarda yapay kan üretiminin mümkün olması bekleniyor. Elbette bu derece büyük kapsamlı bir üretimin hayata geçirilmesi ve araştırmanın tamamlanması için önümüzde hâlâ birkaç yıl var.

Yapay kanın, donörlerden alınan kana oranla pek çok avantajı bulunuyor ki bunların başında da bulaşıcı hastalık riski taşımayışı geliyor. Yapay kan üretiminin hedefinde ise kan bağışının önüne geçmek bulunmuyor elbette. Bilim insanlarına göre buradaki amaç, belli hastalık tiplerine sahip insanlara daha etkili bir yöntemle yardımcı olabilmek. Örneğin birden çok kan transfüzyonuna ihtiyaç duyan ve normal yaşantıyı kısıtlayıcı semptomları olan nadir hastalıkların tedavisinde ideal çözüm, yapay kan kullanımı olabilir.

BENZER İÇERİKLER