#tech

LABORATUVAR ORTAMINDA YAPAY TAVUK ETİ ÜRETİLDİ

| 16 Mart 2017 #tech

San Francisco merkezli girişim, köftenin ardından yapay tavuk ve ördek eti üretmeyi de başardı

Memphis Meat

Çevresel, ekonomik, hukuki ve vicdani kaygılar göz önüne alındığında, günümüz et endüstrisinin gelecekte pek yeri olmayacak gibi görünüyor. Bu sebeple yeni nesil gıda teknolojileri üzerine kafa yoran birçok şirket, laboratuvar ortamında et üretiminin ucuz ve "lezzetli" yollarını arıyor.

Bu şirketlerden biri olan San Francisco merkezli Memphis Meats'in çalışmaları sonuç verdi ve şirketin mühendisleri hayvan hücrelerinden tavuk eti üretmeyi başardı. 14 Mart'ta, kendi mutfaklarında tat uzmanlarını ağırlayan şirkete göre, yapay tavuğun tadı gerçek tavuğa oldukça yakın. Şirketin CEO'su Uma Valeti, hayvan yetiştirmeye gerek olmadan tavuk ve ördek eti üretmeyi başarmış olmaktan ötürü büyük heyecan duyduklarını ve bunun “temiz et” hareketinde tarihi bir dönüm noktası olduğunu söylüyor.

Memphis Meat

Geçtiğimiz yılın şubat ayında, sığırlardan alınan kas dokusuyla laboratuvar ortamında köfte üretmeyi başaran şirket, yapay tavuk ve ördek etlerini piyasaya sürmek için üretim maliyetlerinin düşmesi gerektiğini ve bunun da 2021 yılını bulabileceğini belirtiyor. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Organizasyonu FAO, 2020'ye gelindiğinde tavuğun en çok tüketilen et olarak domuzun yerini alacağını öngörüyor.

Memphis MeatGüney usulü tavuk kızartması

Aralarında birçok start-up'ın bulunduğu yeni nesil et üreticileri, yalnızca Amerika'da yıllık 200 milyar doları bulan kırmızı et ve 48 milyar dolarlık beyaz et pazarını tamamen değiştirmeyi amaçlıyor. Çevre duyarlılığı ön planda olan bu üreticiler, kapalı ortamlarda, hiçbir hayvanı öldürmeden tadı gerçeğine yakın etler üretmek için çalışmalar yürütüyor. Bu noktada bir parantez açmakta da yarar var. Her ne kadar alışık olduğumuz tarzda bir hayvan kesimi olmasa da, laboratuvar ortamında üretilen et için de doğmamış buzağı ve civcivlerden elde edilen bir protein serumuna ihtiyaç duyuluyor. Ancak uzmanlar yakın gelecekte bunun da bitkilerden tedarik edilebileceğini söylüyor.

Memphis MeatPortakallı ördek

Mevcut teknolojiyle, yaklaşık yarım kilo (0,45 kg) yapay tavuk etini üretmek 9.000 dolara mal oluyor. Geçtiğimiz yıl üretilen yapay köfte için bunun iki katı kadar bir harcama yapmak gerekiyordu. Yani zaman içinde üretim maliyetlerinin hızlı bir şekilde düşeceğini söylemek mümkün. Ancak ABD'de yarım kilo kemiksiz gerçek tavuk etinin 3,22 dolara mal olduğu düşünüldüğünde Memphis Meats ve diğer şirketlerin önünde daha uzun bir yol olduğu görünüyor.

Dünyadaki sera gazı emisyonun yüzde 18'inden sorumlu olan çiftlik hayvancılığı, her yıl yaklaşık 122 bin km² toprağın yok olmasına ve su rezervlerinin yüzde 70'inin tükenmesine yol açıyor. Ve yalnızca bu sebeplerle bile yakın gelecekte farklı bir yapıya bürünmesi gerekiyor.

EKMEK, ÇİKOLATA YA DA DONDURMA... SİZ DE YAPMAK İSTER MİSİNİZ?

BENZER İÇERİKLER