#tech

YAPAY ZEKA 120 YIL İÇİNDE ÜSTÜNLÜĞÜNÜ KANITLAYABİLİR

| 22 Haziran 2017 #tech

Makine öğrenmesi olarak da geçen yapay öğrenmeyi; yapay zekanın insan davranışını taklit ederek öğrenme yeteneği kazanması ve yüklenen verilerle kendini geliştirmesi olarak ifade etmek mümkün. Son dönemde sıkça gündeme gelen kavram geleceğimizi de büyük oranda şekillendirecek gibi görünüyor. Yapay öğrenme uzmanlarının yaptığı yorumlara bakılırsa, 120 yıl sonra insanların yaptığı tüm işler tamamen otomasyon sistemlere aktarılabilir.

Oxford Üniversitesi Future of Humanity Institute’un gerçekleştirdiği çalışma, bugün için mesleğimiz olarak gördüğümüz pek çok alanda, yapay zekanın gerçek kişilerin yerini alabileceğini gösteriyor. Üniversitenin küresel çapta gerçekleştirdiği bir anketin sonuçlarından derlenen rapora göre, 45 yıl sonra, bugünkü mesleklerin yarısını yapay zeka sistemleri devralmış olacak.

Yapay zeka uzmanlarına yöneltilen üç soruluk ankette yapay zekanın ekonomik gelişmeyi nasıl etkileyeceği; olağan dışı sonuçların ortaya çıkması olasılığının ne olduğu ve yapay zekanın insanlığın menfaatine gelişme göstermesinin nasıl garantiye alınacağı sorularına yanıt aranıyor. Konunun uzmanları, önümüzdeki 40 yılda şu başlıklarda yapay zekanın insanlardan daha iyi görev yapabileceğine inanıyor:

  • Tercüme (2024 itibarıyla)
  • Okul kompozisyonları yazabilme (2026 itibarıyla)
  • Kamyon kullanma (2027 itibarıyla)
  • Perakende sektöründe çalışma (2031 itibarıyla)
  • Çok satan bir kitap yazabilme (2049 itibarıyla)
  • Cerrah olarak görev yapma (2053 itibarıyla)

Yapay zekanın gelişiminin insan ırkı için iyi mi kötü mü olacağı yönündeki soruya uzmanların yanıtı olumlu yönde. Katılımcıların yüzde 10’u kötü sonuçlarla karşılaşılabileceğine inandığını ifade ederken yüzde 25’i insanlık için iyi sonuçların doğacağı yönünde görüş bildiriyor. Olağan üstü durumların gerçekleşme ihtimalini yüksek görenler ise (insan ırkının sonunun gelmesi gibi) yüzde 5’te kalıyor.

Yapay zeka ve robotik sistemler uzmanı olan bazı isimler ise yalnızca gelecek 10 yıl için gelecek tahminleri yürütmenin mümkün olduğunu; geri kalan yorumların sadece spekülasyondan ibaret olduğunu söylüyor.