#tech

YAPAY ZEKA İMZALI İLK FİLM FRAGMANI

| 1 Eylül 2016 #tech

Morgan

Film fragmanları genelde belli formüller üzerine şekillenir. Filmin türüne göre hangi sahnelerin nerelerde kullanılacağı, hangi sahnelerin merak uyandırıp hangi sahnelerin izleyicilerin filme bir bağ kurmasını sağlayacağı sinema endüstrisince oldukça iyi bilinir. Ve bu sebepledir ki film fragmanlarının son halini alması kimi zaman bir ayı bulur. Ancak görünen o ki yapay zeka bu işi de uzmanların elinden alacak.

Hemen aşağıda izleyebileceğiniz fragman, IBM'in birçok farklı alanda başarılara imza atan yapay zeka sistemi Watson'ın elinden çıkma. Daha önce yapay zeka imzası taşıyan bir senaryo görmüştük ama 2 Eylül'de vizyona girecek olan Morgan filminin fragmanı bu anlamda dünyada bir ilk.

IBM'in blog gönderisinde paylaştığı detaylara bakılırsa Watson bu fragmanı oluşturmak için 100'ün üzerinde korku ve gerilim filminin fragmanını "izledi" ve hangi sahnelerin, seslerin ve duyguların ön planda olduğunu analiz etti. Bu saydıklarımıza ek olarak fragmanlarda kullanılan müzikler ve belirli sahnelerde görünen objeler, karakterlerin yüz ifadeleri de Watson'ın Morgan'ın fragmanını tasarlamasına yardımcı oldu.

Sistem pek tabii bir montajcı gibi kesip biçme yapmadı, yalnızca filmin içinden on farklı sahne seçti. Bu sahneleri uygun bir şekilde birleştirip fragmana dönüştürme işlemini yine bir insan yaptı. IBM'in söylediğine göre 10 ila 30 günlük bir iş gücü gerektiren bu işlem, Watson sayesinde 24 saate indi.

Watson'ın bu başarısı, yönetmen koltuğunda Ridley Scott'ın oğlu Luke Scott'ın oturduğu ve başrolünde Kate Mara ile Anya Taylor-Joy'un yer aldığı Morgan'ın yapay zekayı konu alıyor alması açısından da ayrı bir önem taşıyor.

VİDEO