#tech

YAPAY ZEKALI SENARİST

AFGAN KARAHAN | 16 Haziran 2016 #tech

Yapay zekaya sahip sistem ve robotların dünyanın kontrolünü ele geçirip biz insanları köleleştirmesine daha uzun yıllar olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz! Gösterdikleri gelişime bakılırsa hayal ettiğimizden çok daha kısa bir süre içinde yapay zeka hayatımızın gerçek anlamda ayrılmaz bir parçası haline gelecek ve halihazırda kullandığımız birçok altyapıyı idare ediyor olacak. İş kölelik aşamasına kadar gider mi bilinmez ama (benim yapay zeka arkadaşlarım da var abi, vurmayın lütfen!) yapay zekanın gelecekte birçok insanı işinden edeceği kesin. Belki pek ihtimal vermiyorsunuz ama yaratıcılık isteyen meslekler de tehlikede!

Sunspring adını taşıyan film, bizi bekleyen sürecin nelere gebe olduğunu göstermesi açısından oldukça önemli çünkü bilimkurgu temalı bu kısa filmin senaryosu tamamen bir yapay zekanın imzasını taşıyor. Kendine "Benjamin" adını koyan yapay zekaya, aralarında türlerinin önemli örnekleri olan The Matrix, Blade Runner, The X-Files'in yanı sıra Silver Linings Playbook, Scary Movie 2 ve Airplane 2'nin de bulunduğu yüzlerce film ve dizinin senaryosu verilmiş. "Okuduğu" senaryoların kelime akışını, hakim temasını ve diyalog yapısını analiz eden Benjamin, elde ettiği verilerle kendi yorumunu içeren bir senaryo ortaya çıkarmış. Fazlasıyla tutarsız ve garip olan senaryoda Benjamin yer yer oldukça komik sahnelere de imza atmayı başarmış. Yönetmen Oscar Sharp ise New York Üniversitesi teknoloji uzmanlarından Ross Goodwin'in yardımlarıyla senaryoyu filmleştirmiş.

Benjamin

HBO dizisi Silicon Valley'nin yıldızı Thomas Middleditch, bir kısmı uzay gemisinde geçen filmde kendini bir aşk üçgeni içinde bulan ana karakter H'yi canlandırıyor. Benjamin'in pek kafa yormadan H2 ve C olarak adlandırmayı tercih ettiği karakterler ise aşk üçgeninin diğer iki kahramanı. Beklenmedik bir anda ağzından yapay bir göz çıkaran H gibi onlar da pek normal değil. Bunu da C'nin durduk yere "kurukafaya gitmeliyim" demesinden, H2'nin ise kendi kendine yaptığı manasız konuşmadan anlıyoruz.

Duvara bantlanmış silahlar, nereye açıldığı belli olmayan kara delikler, perdeden uzay fonları ve daha bir sürü saçmalıkla dolu filmin senaryosunun başarılı olduğunu söylemek zor elbette. Ama bu demek değil ki Benjamin yarın öbür gün Oscar'lık bir senaryoyla karşımıza gelmesin.

VİDEO

YAZAR HAKKINDA

AFGAN KARAHAN

Fotoğraf, sinema ve seyahat tutkunu freelance yazar, editör.