#tech

YAPAY ZEKAYLA PİYANO DÜETİ

| 22 Şubat 2017 #tech

Piyanoyla çalınan melodilere karşılık verebilen yapay zeka AI Duet

Piyano başındayken günlük egzersizlerinizden sıkılıp da düet yapacak birilerini ararsanız, artık Google’ın yapay zekası yanınızda. AI Duet, çaldığınız melodiye bilgisayarın kendi bulduğu benzer bir melodiyle karşılık vermesi şeklinde çalışan bir uygulama.

Google Creative Lab bölümünde çalışan müzisyen Yotam Mann’ın geliştirdiği yapay zeka, çalınan notalara nasıl karşılık verileceğini bilen bir yapay zeka. Mann’ın aktardığına göre aslında kod yazarak müzik yapmak, yeni bir şey değil. Örnek vermek gerekirse müzisyenin do notası çalması durumunda, bilgisayarın sol notasıyla karşılık vermesi kodlanabilir. Veya çıkışa karşılık iniş yapması şeklinde bir kod yazılabilir. Fakat Creative Lab’deki ekip, bu amaca ulaşmak için gelenekselin dışında, farklı bir yöntem izliyor.

Geliştirilen yapay zeka, çalınan notaya vereceği karşılığı, büyük bir müzik arşivini dinleyerek kendisi öğrendi. Makine öğrenmesi yoluyla yüzlerce örnek şarkıyı dinledikten sonra notalar ve zamanlamalar arasındaki ilişkiyi kavrayan yapay zeka, kendi müzik haritalarını oluşturdu. Dinlediği örnekleri temel alarak bu haritaları meydana getiren uygulama, piyanoda çalınan bir melodi duyduğunda, gerçek zamanlı olarak en iyi karşılığı verebiliyor. Yani adeta, müzisyenle düet yapıyor.

Herksin kullanımına açık olan uygulamayı g.co/aiexperiments adresi ile web’den veya akıllı telefon üzerinden kendiniz de deneyebilirsiniz. Öte yandan, yapay zekayla piyanoda kapışmak için müzisyen olmanıza gerek yok. Siz tuşlara rastgele bassanız dahi o, olabilecek en alakalı melodiyle karşılık veriyor. Kısacası o, sizden daha iyi çalıyor.

İnsanoğlunda var olan bir özelliği, “öğrenme” yetisini gün geçtikçe daha da geliştiren makineler, belli ki gelecekte işleri son derece kolaylaştıracak. Fakat yine de insan davranışını taklit edebilen robotların varlığından endişe duymalı mıyız?