#tech

YAZIN TEKNOLOJİK OYUNCAKLARI

RAHŞAN GÜLŞAN | 26 Temmuz 2016 #tech

Ne seviyorsak onlarla zaman geçirmeliyiz diye düşünüyorum. Bu sebeple size yazın yanınıza alırsanız eğlencenizi arttıracak birkaç yaz oyuncağı anımsatmak isterim.

GoPro HERO4 Silver

Tabii ki GoPro: Ben ilk GoPro’mu bu yıl başında satın aldım. Ve Hero4 Silver tercih ettim. Eğer profesyonel çekim yapmayacaksanız üzerinde entegre ekranı olması dolayısıyla bu versiyon daha kullanışlı. Saniyede 60 kare 1080p video ve saniyede 30 kare 12 MP fotoğraf çekebilen cihaz kişisel olarak amatör gereksinimlerimi fazlasıyla karşıladı. Kendi adıma scuba dalışı ya da doğa sporları yapmadığım için denizde anı fotoğrafı ya da kıyıda görebildiğim minik ama birbirinden saçma balıkları çekmek için ideal olduğunu düşünüyorum. Tek sıkıntısı her aksesuarın ciddi anlamda pahalı olması ve içinden çıkan aksesuarlarda tripod bağlantı aparatı bile bulunmayışı.

 

DJI Phantom Professional

Şu an yasak ama drone’suz olmaz: Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü şu anda İstanbul ve Ankara’da drone uçuşlarını yasakladı ama tavsiye olarak yasak olmayan yerlerde de uçulmamasını salık verdi. Ama muhakkak ki yasak kalkacaktır. Eğer drone işine girmek istiyorsanız düşen fiyatı, 4K video çekebilme özelliği ve kutudan çıktığı anda hiç uçuş tecrübesi olmayanın bile uçurabildiği, gökyüzündeki stabilliği ile etkileyici fotoğraf ve videolara imza atabilen DJI Phantom 3 Professional bugünlerde mükemmel bir seçenek. 4K çözünürlükte saniyede 25 kare video ve 12.4 MP fotoğraf çekebilme kabiliyeti cihazın artılarından. Benim de kullandığım bu modeli gerçekten çok tavsiye ederim.

 

Canon EOS 1300D

İyi bir DSLR makine: Sosyal ağlara akıllı telefondan fotoğraf koymaktan sıkıldıysanız ve fenomenlerin kaliteli fotoğrafları gibi fotoğraflar paylaşmak istiyorsanız muhakkak DSLR bir fotoğraf makinesi sahibi olmalısınız. Bu alanda seçenekler sonsuz gibi. Ben Canon EOS 5D Mark II kullanıyorum ve çok memnunun ama o kadar büyük ve bütçesi yüksek bir şey zor gelirse Canon’un başlangıç modellerinden olan EOS 1300D bence bu işe adım atmak için iyi bir cihaz. 18 MP fotoğraf çekebilen, 1080p video kabiliyeti olan cihaz 12.800 ISO’ya kadar karanlıkta fotoğraf da çekebiliyor. Wi-Fi ve NFC (Sadece Android cihazlar için) desteği ile çektiklerinizi hemen paylaşabiliyorsunuz. Buradan başlayın, severseniz çok ama çok eğlenceli bir hobi sizi bekliyor.

 

Samsung Galaxy S7 Edge

Su geçirmez akıllı telefon: Yaz demek su demek, elimizden düşüremediğimiz akıllı telefonlarımız için tehlike demek. Su geçirmez akıllı bir telefon bu riski azaltacaktır. Bu noktada tek önerim ise Samsung Galaxy 7 Edge. Tüm akıl çıkartan özellikleri bir tarafa su altında fotoğraf ve video çekebilmesi, toza ve suya dayanıklı olması müthiş bir avantaj. 3.700 mAh pili, 128 GB’a arttırılabilen hafızası ve 4 GB RAM’i ile müthiş olan cihaz su geçirmezlik özelliği ile iyi bir yaz arkadaşı.

 

JBL Flip

Suya dayanıklı hoparlör: Müzik tabii ki hiç susmayacak. Yaz bu! Ama deniz kenarında, havuz başında size eşlik edecek olan bluetooth hoparlörün hem ses kalitesi hem de su geçirmezlik özelliği olması çok önemli. JBL uzunca bir süredir severek kullandığım bluetooth hoparlörlere imza atıyor. Flip adını taşıyan hoparlörlerin yeni serisi su sıçramalarında hayatta kalabiliyor. 10 saat pil ömrüne sahip olan cihaz, musluk suyu akışına bile dayanabiliyor. Ama tamamen suya sokmak yok.

YAZAR HAKKINDA

RAHŞAN GÜLŞAN