#yaşam

MUTLAKA ZİYARET ETMENİZ GEREKEN 14 TASARIM MÜZESİ

| 5 Şubat 2016 #yaşam

Tasarımdan ve müze ziyaretlerinden hoşlananlara, iki ilgi alanını buluşturan tasarım müzeleri ilaç gibi gelir. Aşağıdaki 14 müze bu alanın kaçırılmamasi gereken en iyileri.

14) Powerhouse Müzesi, Sidney

Sidney Limanı’nın kalbindeki müze, moda tarihinin önemli parçalarından tasarım dünyasının en yeni ögelerine kadar büyük bir koleksiyona ev sahipliği yapıyor. Müzede aynı zamanda buharlı trenler, uçaklar ve küresel ısınmanın etkilerini gösteren bir gergi yer alıyor.

 

13) Centre Georges Pompidou, Paris

Paris gibi büyük bir kısmını eski mimari eserlerin oluşturduğu bir şehirde, zamanının yüksek teknolojisinin izlerini taşıyan bu post-modern bina 1977’den beri büyük bir çekim merkezi. National Geographic’in “ilk görüşte aşk” olarak tanımladığı müzede modern sanat eserleri sergileniyor ve düzenli olarak konserler, performanslar düzenleniyor.

 

12) Vitra Tasarım Müzesi, Weil am Rhein

Almanya’nın Fransa ve İsviçre sınırındaki bir kasabada yer alan müze, efsanevi mimarlardan Frank Gehry’nin imzasını taşımanın yanında dünyanın birçok önemli tasarımcı ve mimarının eserlerine ev sahipliği yapıyor. Müzede düzenli aralıklarla gençlere yönelik atölye çalışmaları da yürütülüyor.

 

11) Cooper-Hewitt Müzesi, New York

Smithsonian Enstitüsü’ne bağlı bu tasarım müzesi, Amerika kaynaklı tarihi ve modern tasarım ürünlerini sergiliyor. Georgian tarzı müze binası boydan boya sarmaşıklarla kaplı.

 

10) Museu del Disseny, Barcelona

Placa de les Glòries Catalanes üzerindeki bu yeni müze, üçüncü yüzyıldan günümüze kadar uzanan Katalan tasarım ürünlerini sergiliyor. 8 bin metrekare büyüklüğündeki müze binası Barcelona’nın alametifarikalarından biri olan Torre Agbar binasına da oldukça yakın.

 

9) Tasarım Müzesi, Zürih

Binası modern bir tasarıma sahip olsa da müzede 1875’ten bu yana hazırlanmış binlerce poster, grafik çalışması ve tasarım ürünü sergileniyor. Özenle hazırlanmış koleksiyon içerisinde birçok ikonik dizayn öğesi ve günlük hayatta kullanılan eşya da yer alıyor.

 

8) ArtScience Müzesi, Singapur

Singapur’un en özel yapılarından biri olan müze, meşhur Marina Bay Sands otelinin önünde, marinaya bakıyor. Moshe Safdie’nin imzasını taşıyan müzede bilim, sanat ve tarih temalı eserler sergileniyor. Yakın bir zaman önce Eames’lerin tasarımlarının ziyaretçilerle buluştuğu müzede şimdilerde Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın çalışma prensibini anlatan bir sergi var.

 

7) Tasarım Müzesi, Helsinki

140 yıllık bir geçmişe sahip olan müze dünyanın en eskilerinden biri olmanın yanında ev sahipliği yaptığı 75 bin eser, 40 bin çizim ve 100 binin üzerindeki görselle en büyük arşivlerden birine de sahip. Sürekli sergilerin olduğu sergide endüstriyel tasarım, grafik tasarım ve moda gibi farklı dallarda süreli sergiler de yapılıyor.

 

6) Stedelijk Müzesi, Amsterdam

Modern ve çağdaş sanatı, tasarım öğeleriyle aynı çatı altında buluşturan müze, Amsterdam’a yolu düşen herkesin görmesi gereken bir yer. Sanat ve tasarımın hiç rahatsız etmeden iç içe geçtiği müze gerçek manada bir ilham kaynağı.

 

5) Tasarım Müzesi, Kopenhag

Birçok önemli tasarımcı ve marka çıkarmayı başarmış olan Danimarka’nın başkentindeki müze; basılı eserler, çizimler ve posterlerden oluşan dev bir koleksiyona sahip. Müzeyi benzerlerinden ayıran bir diğer özellik ise ülkenin son 300-400 yıllık geçmişinden izler taşıyan kumaş ve tekstil ürünleri arşivi.

 

4) Bauhaus Arşivi, Berlin

Bir döneme damga vuran Bauhaus akımının yer almadığı bir tasarım listesi olamaz elbette. En hafif tabirle dünyayı değiştiren bu sanat, tasarım ve mimari okulunun binası, kurucusu Walter Gropius’in imzasını taşıyor. Okulun ve felsefenin geçmişini merak edenler, müzedeki atölye modellerine, öğretim ekipmanlarına, mimari plan ve modellere, fotoğraflara, dokümanlara ve kütüphaneye göz atabilir.

 

3) Victoria ve Albert Müzesi, Londra

Dünyanın en büyük dekoratif sanat ve tasarım koleksiyonuna ev sahipliği yapan müzenin daimi koleksiyonu içinde 4,5 milyonun üzerinde eser bulunuyor. İtalyan Rönesans mimarisinden tutun da modern tasarımlı ahşap mobilyalara kadar müzede her şeyi bulmak mümkün. En iyilerin başında geliyor.

 

2) Tasarım Müzesi, Londra

Thames Nehri manzaralı müzede sergilenen eserler, binanın yeni sahibi mimar Zaha Hadid kendi kişisel arşivini taşıyacağı için yakın bir zaman sonra Commonwealth Enstitüsü’nün binasına taşınacak. Halen fırsatınız varken orijinal yerinde görebilirsiniz.

 

1) MOMA, New York

En yeni sanat, tasarım, mimari, heykel, fotoğraf, ilüstrasyon eserlerinin sergilendiği müze, dünyanın belki de en iyisi. Geçmişle günümüzü uyum içinde harmanladığı MOMA, New York’ta hiçbir müzeye gitmeyecekseniz bile ziyaret etmeniz gereken bir yer.

 

Kaynak: visualnews

etiketler

tasarım müze