#yaşam

2017 NOBEL BARIŞ ÖDÜLÜ NÜKLEER SİLAHLANMA KARŞITI KAMPANYANIN OLDU

| 6 Ekim 2017 #yaşam

Nükleer silahların hiçbir ayırım gözetmeksizin bütün ülkeler için yasaklanması gerekliliğine inanan ve bunu gerçekleştirmek için çaba sarfeden sivil toplum girişimi, Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldü. Nükleer Silahların Tamamen Ortadan Kaldırılması İçin Uluslararası Kampanya (ICAN) adını taşıyan bu girişim, kurulduğu günden beri nükleer silahların yasa dışı ilan edilmesi için çalışmalarda bulunan küresel bir sivil toplum kuruluşu.

 

Oslo’daki Nobel Komitesi, nükleer karşıtı grubun, her türlü nükleer silah kullanımının insanlık için felakete yol açacak nitelikteki sonuçlarına dikkat çektiği için Nobel Barış Ödülü’ne layık görüldüğünü açıkladı. Öte yandan komite, organizasyonun bu silahların yasaklanması için harcadığı çabanın çığır açıcı nitelikte olduğunu da belirtti.

2007 yılından beri faliyet gösteren ICAN, nükleersiz bir dünyaya giden yolun sınırlandırma ya da sayı azaltmadan değil, nükleer silahların tamamen yasaklanmasından geçtiğine inanıyor ve buna yönelik çalışmalar yapıyor. 60’tan fazla ülkede 200’ün üzerinde organizasyon tarafından desteklenen ICAN, 100 farklı ülkeden sivil toplum kuruluşunun oluşturduğu bir koalisyon.

Nobel Barış Ödülü 2016 yılında, 52 senelik bir iç savaşı sona erdirme yönündeki çabaları nedeniyle Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos’a verilmişti. Önceki yıllarda bu ödüle layık görülenler arasında Martin Luther King, Jr., Barack Obama, Nelson Mandela gibi isimler bulunuyor.

BENZER İÇERİKLER