#yaşam

3D BASKI SİLİKON KALP, GERÇEK KALBİN YERİNİ TUTMAYA ADAY

| 17 Temmuz 2017 #yaşam

3D yazıcıların yetenekleri hızla gelişmeye devam ediyor. Öyle ki yakın gelecekte insanlar için geçici organlar üretilmesine yardımcı olup fazlasıyla hayat kurtarabilecek kapasiteye ulaşmak üzereler. İsviçreli ETH Zurich’teki araştırmacıların geliştirdiği 3D baskı yapay kalp, bunun en son örneği. 
 
İsviçreli bilim insanlarının imzasını taşıyan ve 3D baskı yöntemiyle üretilen yapay kalp, gerçek bir insan kalbi gibi çalışabiliyor ve kan pompalayabiliyor. Buluş, gelecekte organ nakli için bekleyen hastalara geçici olarak organ sağlamada kullanılabilmesi açısından önem taşıyor.
 
 
Bugün hastanelerde kullanılan destek ünitelerinin yerini alabileceği ifade edilen 3D baskı yapay kalp, halihazırdaki metal ve plastik mekanizmaların dezavantajlarını da taşımamasıyla önem kazanıyor. ETH Zurich’teki araştırmacıların ürettiği yapay kalp, gerçek bir organ görevi görebiliyor. Gerçek kalpte olduğu gibi iki bölmeden oluşan yapay organın bu iki lobunu ayıran kalp duvarı yerine ise kan pompalama işlevini taklit eden ekstra bir odacık bulunuyor. Fakat silikon kalbin henüz hastalar üzerinde kullanılabilecek seviyede olduğunu söylemek zor.
 
Ekibin yaptığı testler gösteriyor ki yapay organın kapasitesi şimdilik 3 bin kalp atışıyla sınırlı ki bu da insanı ancak 30 veya 45 dakika hayatta tutmaya yetiyor. Araştırmacıların bundan sonraki hedefi yapay kalp için daha dayanıklı bir materyal geliştirmek ve organın performansını artırarak daha uzun süre kan pompalayabilmesini sağlamak. 
 
Şu anki haliyle sadece 45 dakika aralıksız çalışabilen yapay kalp bugünün kalp hastaları için kullanıma hazır olmasa da gelecekte insan hayatına dair pek çok şeyi değiştireceğine kesin gözüyle bakılıyor.

VİDEO