#yaşam

40 MİLYON DOLARLIK, BEŞ YILDIZLI YÖRÜNGE OTELİ

| 26 Aralık 2017 #yaşam

Space X, Virgin Galactic, Blue Origin… Havacılık, uzay turizmi, yeniden kullanılabilir roketler ve benzeri gelişmeler artık günlük haberlerin adeta bir parçası haline geldi. Uzayı ve uzayda olmayı deneyimlemek isteyenler için belli ki yakın gelecekte pek çok fırsat ortaya çıkacak. Elbette bu bahsi geçen ultra pahalı seyahatler, milyon dolarları gözden çıkarabilecekleri ilgilendiriyor. Fakat o kadar parayı ödedikten sonra bile, şimdiki imkanlar, son derece küçük alanlarda, gerçek astronotlarla birlikte yörüngede geçirilecek bir konaklamayı karşılıyor. Rusya’nın lüks uzay oteli projesi ise uzay turistlerine bambaşka bir deneyim sunmayı amaçlıyor.

Rusya’nın beş yıldızlı yörünge otelinde misafirleri konforlu süitler bekliyor olacak. Büyük pencereli özel kabinler, kişisel kullanıma (hijyenik) ayrılmış özel alanlar, egzersiz ekipmanı ve hatta kablosuz internet, otelde sunulması planlanan hizmetler arasında yer alıyor. Otelde gezegenimizi 400 km’lik mesafeden izleyebilmenin dışında, uzay turistlerine bu muhteşem manzara eşliğinde uzay yürüyüşleri de yaptırılacak. Elbette kozmonotlarla beraber ve onların kontrolünde.

Otelde bir haftayla iki hafta arası konaklamanın bedeli ise 40 milyon dolar. Uzay yürüyüşü etkinliği ise ekstra. Onun için de 20 milyon doları gözden çıkarmak gerekiyor. Uluslararası Uzay İstasyonu’na entegre edilmesi öngörülen lüks otel, 20 tonluk ve 15,5 metrelik bir modül olacak.

Bahsi geçen turist modülünün inşaası yaklaşık olarak 450 milyon dolara malolacak.