#yaşam

9GAG’İN GELECEK NESİLLERE ARMAĞANI: MİZAH ANITI

| 4 Mayıs 2017 #yaşam

Ünlü ”meme”ler 24 tonluk bir taş bloğa kazınıp, bilinmeyen bir yere gömüldü

”İnternet şakası” olarak Türkçeleştirebileceğimiz “meme”ler, son yıllarda online dünyada bir hayli popüler. Ancak hepsinin uzun ömürlü olduğunu söylemek zor. Genelde günlük konularla ilgili esprili yazı ve görsellerden oluşan bu şakalar (Bkz: Salt Bae), dönemsel olarak popüler olup kısa sürede unutuluyor. 9GAG ise bu şakaların ömrünü uzatabilmek, onları gelecek nesillere aktarabilmek için eşsiz bir fikir bulmuş gibi görünüyor.

Alanının en bilindik sitelerinden olan 9GAG, bu meme’leri paylaşan veya bizzat içerik üreten kullanıcıların takip ettiği bir platform. Dokuzuncu yaş gününü kutlayan site, dünyanın en gereksiz ve aynı zamanda son derece ilginç pazarlama hamlelerinden birine imza attı. Bundan bir ay önce 150 milyon takipçisine başvurarak en eğlenceli meme’leri oylamalarını isteyen platform, bir hafta içinde 114 ülkeden 600 binden fazla kişinin oyunu alarak en popüler meme’leri belirledi.

Ardından bu meme’ler, 24 tonluk tek parça taş blok üzerine, heykeltraş Antonio Soler tarafından kazındı ve ortaya, mizah üzerine yapılmış dünyanın ilk ve tek anıtı çıkmış oldu. Yapımı için iki ay çalışılan dört metre yüksekliğindeki bu abide, gelecek nesillere kalması için 9GAG’in adını açıklamadığı, konumu bilinmeyen bir çölün orta yerine gömüldü.

Dokuzuncu yaşını kutlayan ve ciddi bir pazarlama çalışması yapmadan büyük bir takipçi kitlesi edinmeyi başaran 9GAG, bu mizah anıtı ile internette sürüp giden mizahın kısa ömürlü olmadığını vurgulamak istiyor. Şirkette COO’su Lilian Leong, online hayatların ille de sahte veya gerçek dışı olmadığını düşündüklerini ve internetin yeni neslin gerçekliği olduğunu kanıtlamak için bu projeyi gerçekleştirdiklerini ifade ediyor.

VİDEO

etiketler

9GAGmizah

BENZER İÇERİKLER