#yaşam

ACIBADEM KURABİYESİ VARKEN, BU MAKARON AŞKI NİYE?

NİLAY ÖRNEK | 23 Ağustos 2017 #yaşam

...diye soruyordum. Ama sanırım insanların acıbadem kurabiyesini unutup makaronun renkleri arasında kaybolmasının nedenlerinden biri de gerçeğini az buluyor oluşumuz.

“Çocukluğumuzdaki gibi değil?” dediğimiz şeylerden biri de lezzetler.

Tabii böyle dememizin nedenlerinden biri sürekli anne yemeklerini mihenk taşı alıp onu arıyor olmamız (Freud bunu da açıklasın!). Bir diğer neden, o lezzetlerin yapıldığı malzemelerin artık bize sağlıklı ve hoş gelmemesi, bir başka nedense yapıldığı o yemeklerin malzeme kalitesinin değişmesi, sahteliklerin artması.

Misal acıbadem kurabiyesi.

Ya eskiden yanlış bir şeyi seviyordum ya da şimdi yediklerim yanlış. Doğrusunu yiyince anlıyorum ki, acıbadem kurabiyesi de pek çok diğer yiyecek gibi sahteliklerin esareti altında...

DIŞI ÇITIR İÇİ NEMLİ

İzmir Urla’da çok sevdiğim bir minik mekan var: İrmik Hanım Patisserie.

Sahibi Esra Özkutlu, İstanbul doğumlu. 10 yıl ilaç sektöründe çalışmış, anne olmuş, eşinin işi nedeniyle gittiği İsviçre’de tatlı şefi olmayı kafaya koymuş. Paris Cordon Bleu’de eğitim almış. 2010’da İstanbul’a döndüklerinde “irmik hanım” adlı bloğunda tarifler, pratik bilgiler vermeye başlamış, atölyeler düzenlemiş. Sonra da İrmik Hanım Patisserie’yi açmış. Şimdi minik dükkânın yanı sıra çok yakında bir de bahçeli mekânı var.

Oraya uğradığımda bir kez daha gördüm ki gerçek acıbadem kurabiyesi diye bir şey var.

Gerçek acıbademden yapılan, mis gibi badem kokan, yedikçe yeme hissi yaratan, dışı çıtır içi yumuşacık, nemli kurabiyeler... Üzerindeki düğmesi de fındık değil acıbadem!

GERÇEK ACIBADEM YERİNE YERFISTIĞI!

“Acıbademin kıymetini bilmeden makaronu yücelten”lere kızgınım ama belki de haksızım. Cihangir’deki yılların Savoy Pastanesi’nin vitrininde Şirinler rengi makaronları görünce “Ya sizde mi?” diyorum “Herkes makaron istiyor” diyor içerdeki beyefendi. “Bari şu renk mavi yapmayın” diyorum bana görevmişcesine.

Acıbadem kurabiyesi varken ve o unutuluyorken anlayamıyorum çılgınlığı.

Üstelik burada yediklerimiz de bir Pierre Herme değil, yani gerçek ya da iyi bir makaron ile bizim yediğimiz pek çok örnek arasında da acayip bir fark var.

Ama sonuçta İrmik Hanım’ın sahibi Esra ile konuşunca da iyice anladım ki, acıbademi unutan da haklı.

Belki sizin çevrenizdeki bir pastahanede, belki Beşiktaş’taki Yedi Sezi Hasanpaşa Fırını’nda gerçeği var ama çoğu yerden aldığımız yer fıstığıyla ya da sadece fındıkla yapılıyormuş, içine de badem aroması ve glukoz konuyormuş.

“Benimki en gerçek tarif mi bilemem ama şunu söyleyebilirim... Biz acıbademi kabuğuyla alıyoruz, kabuğundan arındırıp suda bekletiyoruz, soyup eziyoruz, şeker kullanıyoruz. Kıvam verici olarak fındık unu kullanıyorum. Acıbadem aroması, yerfıstığı ve glukoz asla kullanmıyoruz.” diyor.

Hâlâ en eski usül acıbadem kurabiyesi yapan kişileri bilenler varsa bize yazsın; belki bir acıbadem hareketi başlatırız...

Fotoğraflar: SİNAN HAMAMSARILAR

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...

BENZER İÇERİKLER