#yaşam

ADANA SENİ YEMEYE GELDİM!

NİLAY ÖRNEK | 5 Nisan 2016 #yaşam

Festivali bahane edeyim Adana’da nerede ne yenir, Ali Göde kimdir, portakal çiçeği ne güzel bir şeydir, reçeli nasıl yapılır; konuya gireyim… Yani yine gezmeli, yemeli, tarifli bir yazı

Adana'nın meşhur yemekleri

Bu yazıyı atın "fav"a; Adana’ya gideceğiniz zaman alın yanınıza… Öyle bir şey.

Ama yine de “Bu kız nereleri tavsiye etmiş; portakal çiçeği neymiş, ne işe yararmış”ı da merak ediyorsanız buyrun bakalım. Portakal çiçekleri şu mevsimde, bulunduğu çevreyi mis gibi kokutuyor, şimdi de karnavalı yapılıyor fakat ülkemizde hâlâ verimli kullanılamıyor.

Pek çok Akdeniz ülkesinde, Kıbrıs, İran ve Lübnan’da, Kuzey Afrika’da pek bir kıymetli olan, ‘yağından suyundan’ yararlanılan portakal çiçeğinin bizdeki sonu gübre olmak.

Oysa portakal çiçeği suyunu sütlü ve irmikli tatlılarda, çayda, kahvede, dondurmalarda kullanmak, ferahlatıcı bir unsur olarak yararlanmak mümkün.

Portakal çiçeğinden yapılan reçeller de harika olabiliyor. Adana’ya her gittiğimde de suyunu arıyorum; bulamıyorum.

Oysa İranlı biri için baya değerli, kıymetli ve leziz bir şey portakal çiçeği ve onun esansını taşıyan her şey.

Nilay Örnek portakal ağacının altında

PORTAKAL D

Belki de Türkiye’nin en festival gibi festivali Adana Portakal Çiçeği Karnavalı.

Çünkü kentli karnavalı sahiplenmiş yaşıyor yaşatıyor.

Portakal renkli aksesuarlar, dev şapkalar, korteji izleyen kalabalıklar, leziz sofralar, müzik, kostümler, toplu geçişler ve tüm bunlara bayılan çocuklar…

Bu sene 6-10 Nisan arasındaki festivalde, ülkenin gerilimli hali nedeniyle kortej yok; konserler iptal ama diğer tüm etkinlikler sürecek.

Adana Onbaşılar'da kebap ve salataOnbaşılar

MİNİ YEME ADANA REHBERİ

Ben de Adana’ya karnaval zamanı ya da herhangi bir zaman gidecekler için Instagram’daki ‘Tatdedektifi’nden bir liste aldım; biraz da ‘neden’ini açıklamaya çalıştım.

İşte ‘dev hizmet’ Adana’da hangi saat nerede, ne yenir?

SABAH
Tarihi Adana Kazancılar Kebapçısı - Kebap: Büyük Saat'e yakın pek çok kebapçı var ve orası Adana. Pek çok yer hoşunuza gidebilir. Ama ’10 bin saat kuralı’ diye de bir şey var; bu adamlar çok uzun süredir orada o işi iyi yapıyor!

Birbiçer - Ciğer: “Sabah sabah ciğer yenir mi?” sorusunu sormuyoruz artık değil mi? Özellikle de Adana’da! Burası da ciğerin en çok tercih edilen noktalarından.

ÖĞLE
Yeşilkapı - Kebap: Bana burayı ilk tavsiye eden arkadaşım türlü değimlerle ortamın baya, baya, baya (!) salaş olduğunu anlatmayı başarmıştı. Şimdi eski dükkanından çıkmışlar. Gayet gidilebilir bir mekân. Evet salaş, evet hâlâ otantik bir şekilde kağıt üzerinde servis veriyor. Minik taburelere oturuyoruz. Ama o bol ikram. Önden gelen yeşillikler. İnsanın iştahını açıyor, mutlu ediyor. Mekanın müdavimleri İstanbul'lı yeme-içme yazarları. Şıklık değil lezzet arayanlara…

Cik Cik Ali - Mantar Salatası: Kuş sevdası sayesinde lakap edinden Ali Usta'nın mantar salatası dillere destan, kebapçıda farklı meze denemek isteyenlere tavsiye edilir. Nar ekşisi ve acıyla servis ediliyor.

Kling Usta - Kebap: Şehrin en bilinen kebapçılarından, ismi eski bir karakterden geliyor. Adana kebabı o kadar başarılı olmasa da külbastı için uğranacak bir mekan.

Kaburgacı Yaşar Usta - Şiş: İstanbul'da kemik üzerinde çizilerek pişirilmesine aşina olduğumuz kaburganın, etlerin kemikten sıyrılıp şişe geçirilmesiyle yağlı ve lezzetli bir kebap bulabileceğiniz yegane mekanlardan.

Adana Onbaşılar'da kebap, domates ve biber olan bir tabak

Onbaşılar

AKŞAM

Elem - Humus, Ciğer: Merkezdeki şubesinden haberdar olmamıza rağmen kimilerine göre radikal gelebilecek kaşarlı humusuyla gönüllere taht kuran, Karataş yolunu arşınlamamıza sebep olan kebapçı. Sucuğu da dikkat edilesi. Az pişirtmeyi unutmayın. Arada kurutabiliyorlar. Arka tarafında harika bir portakal bahçesi var. Yan tarafında da bir çocuk oyun alanı. Elem’in sahiplerinden Yüksel Bey ile ben bir televizyon çekimi yapmıştım, dünya şekeri biri. Yalnız çok zayıf olduğumu söyleyerek bana sürekli kebap yedirmek istemesi çok komikti.

Onbaşılar - Kebap, Kazbaşı: Seyhan baraj gölüne hakim konumda oluşuyla pek çok önemli iş yemeği ve toplantının da yapıldığı lüks kebapçı diyebileceğimiz bu mekanın büyük parçalar halinde gelen kaz başı kebabı damak uyuşturucu. Manzara güzel, yemekler hakikaten leziz; geçmişi olan mekanlardan.

Şırdancı Bedo - Şırdan: Adana'da gece yemeği kültürünün en önemli olgusu şırdan için herkesin önereceği mekan. Görünüşü pek çok kişiyi kendinden soğutsa da özel suyunda pişmiş bu sindirim organı sanırım pek çok kebap severim gizli zevki.

 

PORTAKAL ÇİÇEĞİ REÇELİ NASIL YAPILIR?

Birkaç ayrı kişinin portakal çiçeği reçel tarifi var.

Biz daha önce Nursen Doğan’ın blogunda verdiği tarifi yaptığımızdan (nedense şimdi o bloga ulaşılmıyor) yani denenmiş bir tarif olduğundan, Doğan’ın anneannesinin tarifini paylaşıyorum sizlerle…

  • İçindeki sarı taç yaprakları ve tozları kullanmamak gerekiyor, reçelin tadını bozuyor. Bu yüzden çiçeğin yapraklarını tek tek ayıklayın.
  • Ayıkladığınız yaprakları bir kaba koyun. Çiçeklerin o kaptaki ölçüsü sizin için ölçü olsun. Mesela bir kap portakal çiçeği ise onun iki katı kadar tepeleme şeker ve üç katı kadar da su hazır edin.
  • Ama şeker ve o suyla etkileşime geçmeden önce başka bir aşama var.
  • Bir tencereye sadece yaprakları koyup örtecek kadar kaynar su ekleyin. Bu suyu 10-12 dakika kaynatın.
  • Sapsarı (güzel kokulu) bir su çıkacak. Bunu süzüp bir kez daha aynı işlemi yapın. Daha az sarı bir su çıkacak.
  • İki kase şeker ve üç kase içme suyunu ekleyip yaklaşık 30-35 dakika kaynatın.
  • Reçelin olduğunu yaprakların beyazlarının şeffaflaşmaya başlamasından anlayabilirsiniz.
  • Reçelin olduğunu hissettiğinizde, Nursen Hanım’ın ölçüsüyle 1 kilo şekere 1 nohut büyüklüğüde limon tuzu ekleyin. Bir dakika da bu şekilde kaynatıp soğumaya bırakın.
  • Reçeli kavanoza döküp kapağını ters çevirip soğumaya bırakın.15. dakikadan sonra ters yüz edin ki çiçekler eşit dağılsın.

Portakal çiçeğinin hakkını veren, onun kıymetini bilen isimlerden Refika Birgül de bu tarifi denediğini anlattığı bir yazısının altında “Umarım bu tarif kimilerine hatırlatma ve yeni bir esin kaynağı, kimilerine de potansiyel iş fikri olur” diyordu.

Umarım öyle olur!

VE…

Unutmadan; spottaki Ali Göde, eminim ki önemli bir kişiydi, benim için en iyi şalgam markasının adı!

Fotoğraflar: Sinan Hamamsarılar

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...