#yaşam

AĞVA

YEŞİM SEZER | 15 Kasım 2016 #yaşam

"Aradığınız huzur, dinginlik ve doğa ise doğru yerdesiniz"

Doğa aşığıysanız üşenmeyin gidin derim, zira aradığınız huzur, dinginlik ve doğa ise doğru yerdesiniz. Ulaşımı zor mu? Evet, çok kolay değil, Şile’den sonra 1 saat daha dar ve virajlı orman yolundan gitmek gerekiyor. Ama değer mi derseniz, dediğim gibi aradığınız huzur, sessizlik, doğanın içinde olmak, kendinizi dinlemek ise eğer değer, yoksa "Aman, Ağva’da bu muymuş?" der, 2 saat sonra geri dönersiniz.

Ağva

Ağva

Ağva

Ağva

Ağva

Ağva, Latince "iki dere arasına kurulmuş köy" ve "su" anlamına geliyor. Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasına kurulmuş küçük bir kasaba. İstanbul’a bu kadar yakın olup da çoğu kişi tarafından hala ziyaret edilmemiş olması şaşırtıcı. Yeşilçay balıkçı teknelerinin mekânı. Dere boyunca derme çatma birçok ahşap iskele var. Hepsinde durup fotoğraf çektiresiniz geliyor, bundan ötürü fotoğraf tutkunları için de çok ideal bir yer. Göksu kıyısında ise birçok küçük, butik otel var. Aslında doğrusu, oraya kadar gitmişken bir gece konaklamak. Çünkü dediğim gibi yol çok kısa değil, özellikle de bizim gibi Avrupa yakasından gelenler için. Dolayısıyla aynı gün içinde gidip dönmektense keyfini de çıkarabilmek için kalın derim. Derelerde kano veya deniz bisikleti ile gezinti yapılabiliyor. Biz yapmadık ama etrafa bir de o açıdan bakmak lazım çünkü doğası gerçekten inanılmaz.

Ağva

Ağva

Ağva

Ağva

Ağva tarafına gitmişken 7 km uzaklıktaki Kilimli ve Kadırga Koyu görmeniz gereken diğer yerler. Rüzgar ve dalganın aşındırması sonucu oluşan kayaların şekilleri muazzam bir görüntü vermekte.

Saklı Göl ve 3. ve 4. Yüzyıla ait kalıntılar bulunan Hacıllı Köyü’de görmeniz gereken diğer duraklar. Karamandere Köyü’nde bulunan Saklı Göl yemyeşil doğanın ortasına saklanmış bir cennet gibi. Hacıllı Köyü ise şelaleleri, mağaraları ile bambaşka bir yazının konusu.

Ağva

Ağva

Hafta sonu ruhunuzu tazelemek için, şehirden çok da uzak olmayan ama doğasıyla şehre bir o kadar uzak bir yer arıyorsanız Ağva güzel bir seçenek olabilir.

İSTANBUL'UN SAKLI HAZİNESİ: KANDİLLİ

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER