#yaşam

AHŞAP GÖKDELENLERİN YÜKSELİŞİ

| 6 Kasım 2017 #yaşam

Şikago’daki John Hancock Center, 1968 yılında tamamlandığında, o zaman için New York’un dışındaki en yüksek yapı olarak nitelendiriliyordu. Empire State’ten sonraki en yüksek gökdelen olan bu binanın yapımında, iki bin tondan fazla alüminyum kullanılmıştı. Bu miktar, neredeyse 100 adet yolcu otobüsünün yapımına yetecek kadar metal demek oluyordu. Birkaç yıl sonra mühendisler, 442 metrelik Sears Tower’ın inşaasında neredeyse 80 bin ton çelik kullanarak kendilerini aştılar. Tamamalanışından sonraki 25 yıl boyunca dünyanın en yüksek gökdeleni unvanını koruyan Sears Tower’a daha sonra da pek çok yüksek bina eşlik etti. Hem yoğun yerleşime sahip olması hem de dünyanın sayılı finans merkezleri arasında olmasıyla Şikago, genellikle gökdelenlerinin meydana getirdiği silüetiyle bilinir oldu. Metal ve beton şehrini değişik bir yaklaşımla ele almaya niyetlenen bir mimarlık firması ise ahşaptan göldelen fikriyle bu silüette fark yaratan bir konsept teklif ediyor.

80 katlı olması öngörülen konsept gökdelen River Beech Tower, Şikago’nun beton ve metal ağırlıklı gökdelenleri arasında fark yaratacak nitelikte bir yapı. Henüz hayata geçirilmeyen proje, Cambridge Üniversitesi’yle mimarlık firması Perkins + Will ile Thornton Tomasetti’den mühendisler arasında süregelen bir araştırma konusu. Mimar ve mühendislerin bu kadar büyük bir yapının ahşaptan olup olamayacağı üzerine devam eden çalışmalarını ürünü olan River Beech Tower, belki de hiçbir zaman Şikago’nun silüetine katılamayacak.

River Beech’in temelleri, son yıllarda ahşaptan yapıların çoğalmasını arzu eden fikir sahiplerine dayanıyor diyebiliriz. Londra’da ve Stokholm’de gökdelenlerle eş yükseklikte ahşap yapılar üzerine planlar sunan mimarlık ofisleri olduğu biliniyor. Öte yandan Zaha Hadid’in firması, İngiltere’nin tamamen ahşaptan üretilecek olan stadyumu için harekete geçti bile.

Anders Berensson Architects’in tasarladığı Stokholm’deki 133 metrelik Trätoppen.

Proje hayata geçirilir mi bilinmez ama Perkins + Will mimarlık ofisinin planı, River Beech Tower’ın Şikago Nehri kıyısına inşa edilmesi.

Yapımında tamamen ahşap kullanılacak olan gökdelen, 80 katlı olacak. Ahşap bina fikri ilk önce akıllara yangın ihtimalini getirse de şirket yetkililerinin açıklamaları, kütle halindeki kerestenin çok yavaş yandığı yönünde. Ayrıca yenilenebilir bir kaynak olarak da görüldüğü için yapı malzemesi olarak ahşaba sıcak bakılıyor.

Mimarlık ofisinin açıklamalarına bakılırsa 2050’ye kadar şehir popülasyonlarında ciddi seviyede artış olması beleniyor. Talebi karşılamak ve daha fazla bina inşa edebilmek için bu seçeneğe önem verilmesi gerektiğinin ve altını çiziyorlar.

BENZER İÇERİKLER