#yaşam

ORMANIN ORTASINDA, EL YAPIMI BİR EĞLENCE PARKI

| 16 Ocak 2017 #yaşam

Ai Pioppi

İtalya'nın kuzeyinde yer alan, ormanlarla kaplı Treviso şehri yakınlarında, dünyanın en sıra dışı eğlence parklarından biri bulunuyor. Ai Pioppi adını taşıyan bu park tam 40 yıllık bir maziye sahip ve içindeki oyuncakların tamamı el yapımı.

Ai Pioppi

Ai Pioppi

Tek bir kişinin, Bruno'nun emeğiyle ortaya çıkan parkın hikayesi 1969'a kadar uzanıyor. Birkaç şişe şarap, bir ızgara ve ağaca astığı birkaç kilo sucukla kendine bu ormanlık bölgede bir "restoran" açan Bruno, tabelası dahi olmayan derme çatma tezgahını yıllar içinde büyütüyor ve günümüzde 500 kişiye hizmet verebilen bir açık hava mekanı haline getiriyor. Restoranın hemen yanı başına ise enteresan görünümlü oyuncaklarla dolu bir eğlence park inşa ediyor.

Ai Pioppi

Ai Pioppi

Park fikrinin ortaya çıkması da oldukça ilginç. Restoranın ilk yıllarında Bruno sandalyeleri birbirine bağlamak için kancaya ihtiyaç duyuyor. Yakınlardaki bir demirciye gidiyor ve ondan dört kanca yapmasını istiyor. Ancak demirci çok meşgul olduğunu söyleyip Bruno'ye eğer kaynak yapmayı biliyorsa makineyi kullanabileceğini söylüyor. Bunun üzerine Bruno bir atölyeye giderek demir ustalığı yapmaya karar veriyor ve kısa bir süre içinde ihtiyacı olan tüm demir işçiliğini kendi başına yapabilecek hale geliyor.

Ai Pioppi

Ai Pioppi

Ardından da müşterilerin ilgisini çekebilmek adına birkaç oyuncak inşa etmeye başlıyor. Ancak boş zamanları değerlendirme amacıyla başlayan bu çaba bir tür hobiye dönüşüyor ve Bruno düzenli olarak oyuncaklar yaparak parkı büyütüyor. Elektrik enerjisine ihtiyaç duymayan ve yalnızca kendi ivmesiyle hareketlenen ya da üzerindeki kişilerce kontrol edilebilen eğlenceli oyuncaklarla ormanlık alanı dolduruyor. Giderek büyüyen ve daha da karmaşık hale gelen oyuncaklar ise yıllar içinde müşterilerin vazgeçilmezi haline geliyor.

Ai Pioppi

2013 yapımı kısa film, Bruno ve parkın hikayesini dokunaklı bir şekilde anlatıyor. Parkın mimarı, gelecekte buranın nasıl değerlendirilmesi gerektiği konusunda sözü kendinden sonra gelecek olanlara bırakıyor. "Ben elimden geleni yaptım, sonraki kuşaklara fikirlerimi empoze etmek istemem, herkesin farklı bir bakış açısı var."

VİDEO