#yaşam

AJDA'NIN ARKADAŞI OLMAK

YEKTA KOPAN | 24 Kasım 2015 #yaşam

Sezen Aksu ile yaptığım bir röportajda “Ajda Pekkan için neler söylemek istersiniz?” demiştim. Önce uzun uzun Ajda Pekkan’ın ne kadar çalışkan, ne kadar disiplinli olduğunu anlatmıştı Sezen Aksu. Sonra da “Aslında Ajda, hepimize şarkı söylemeyi öğreten kadındır,” demişti.

Ne zaman Ajda Pekkan ile ilgili bir şey okusam aklıma bu gelir. Kimi zaman eleştirilir, kimi zaman estetik operasyonları mikroskop altına yatırılır. Ama çoğunlukla yeni ne yapacağı ve yine ne yapacağı merakla beklenir. Söz döner dolaşır, Ajda Pekkan’ın tam anlamıyla bir pop yıldızı ve popüler kültür ikonu olduğuna gelir. Ne de olsa o, Süperstar’dır.

Brand Week 2015 kapsamında Ajda Pekkan ile bir söyleşi yaptım. Toplam 15 dakikalık bir zaman dilimine sıkışmış, kısa ve hızlı bir söyleşi olacağını önceden biliyordum. Heyecanlanmamı gerektiren bir durum yoktu anlayacağınız.

Kağıt üstünde bu cümlelerle yaklaşacağım iş, gerçekte öyle ilerlemedi. Çünkü söyleşi yapacağım kişi yaptığı her işe aynı disiplinle yaklaşan ve çalışmayı çok seven biriydi. Söyleşiden bir gün önce benimle tanışmak istediğinde durumu anladım.

Evet, söyleşiden bir gün önce Ajda Pekkan’la buluştuk. Birer kahve içtik. Yapacağımız söyleşinin sahne düzenini, ayrılan süreyi, nereden giriş-çıkış yapılacağını falan konuştuk önce. Teknik konular yani.

Sonrasında söyleşinin içeriğine gireceğiz diye tahmin ediyordum. Ama öyle olmadı. Hayattan konuştuk biraz. Lafın lafı açmasına izin verdik. O anda anladım ki, Ajda Pekkan bir gün sonra sahnede konuşacağı kişiyi tanımak istiyor her şeyden önce.

Hızımı alamayıp ergenliğimde, bir partide, Ajda Pekkan’ın “Düşünme Hiç” şarkısı sırasında yaşadıklarımı paylaştım onunla. Şarkının daha yavaş olan kısmında yaklaşmaya çalıştığım kızın, hızlanan kısımlarda çılgın figürlerle benden nasıl uzaklaştığını anlattığımda kahkaha atmaya başladık. Sonrasında tam da onun istediği oldu, laf lafı açtı.

Buluşmamızın ertesi gününde, yani söyleşi gününde, erkenden hazırlanmaya başladı. Beklemeyi de bekletilmeyi de sevmediğini söylemişti, buna göre davrandı. Sonra Lütfi Kırdar Kongre Merkezi’ni dolduran yüzlerce kişi karşısındaki yerimizi aldık.

“Para kazanmak hiç önemli olmadı mı sizin için?” diye sordum bir ara. Tebessüm edip verdi cevabını: “Galiba başarıya odaklanmış biriyim. Önüme gelen birçok cazip teklifi, elimin tersiyle derler ya, bir kenara itiverdim. Benimle örtüşmeyen bir projeye hiçbir zaman evet demedim. Daha çok başarıya odaklanmış birisiyim. Paraya zafiyetim olmadı hiçbir zaman.”

“Hayatımda her zaman vokalist olmak istedim ve öyle yetiştirdim kendimi,” derken başarısının sırrını da açıklıyor gibiydi. Sorduğum bütün sorulara arkadan dolanmadan, kısa ve net cevaplar verdi. (O dakikalarda salonda olan Cem Yılmaz’ın da izleyici koltuklarından sohbete katılmasıyla, neşeli bir final yaptık. Bu söyleşide neler konuşulduğunu merak edenler, internet taraması yapabilir.)

O söyleşide neler konuşulduğundan çok, öncesini ve sonrasını paylaşmak istedim. Öncesindeki ilham verici çalışma süreci ve sonrasındaki samimiyet.

Evet, sonrasındaki samimiyet...

Söyleşimizi bitirdikten, yani profesyonel anlamda işimizi tamamladıktan sonra sevgiyle sarıldık birbirimize. “Artık ‘hanım-bey’ demeyi bir kenara bırakalım,” dedi Süperstar. “Birbirimizi dinledik, paylaştık ve dokunduk. Artık iş atmosferinin mesafesini kaldıralım ortadan. Çünkü her arkadaşlığın bir başlangıç anı vardır.”

İşte bizim arkadaşlığımız da böyle başlamış oldu.

Teşekkürler Ajda...

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER