#yaşam

ALAÇATI’DA 150 YILLIK TARİH: AFET HANIM KONAĞI

| 6 Ekim 2015 #yaşam

150 yıllık bir tarih Afet Hanım Konağı. Alaçatı köy meydanının arnavut kaldırımlı sokaklarında gezerken konsepti ve doğal yapısıyla dikkatleri hemen topluyor üzerine.

Yıllar önce Yugoslavya’dan Alaçatı’ya gelen göçmen aileye ait bir yapı olan Afet Hanım Konağı, eski görünümüne sadık kalınarak restore edilip butik otele dönüştürülmüş. Meydan’da otantik şemsiyelerle dekore edilmiş bistro alanı ilk andan sizi büyülemek için dizilmişler sıra sıra. Rengarenk çiçeklerle süslenmiş masalar ve huzurlu bir akşamüstünü andıran fesleğen kokuları ie konağın girişindeki bahçeye yöneliyorsunuz. Duvarlarında metal plakalarla asılı mottolar, günün ne kadar güzel olduğunu size bir kez daha hatırlatmak için sesleniyorlar. İhtiyacımız olan tek şey aşk…

İki katlı taş bina, büyüleyici güzelliği ve doğallığı ile kendinizi evinizde, güzel bir aile ortamında hissetmenini sağlıyor. İsimlerini Fransız edebiyatının önemli yazarlarından alan 8 odası, adını aldığı yazara has küçük özelliklere sahip. La Fontaine, Victor Hugo, Jules Verne, Honore de Balzac, Albert Camus, Marquis de Sade, Simone de Beauvoir, Jean-Paul Santre.

Mandalina, limon ve zeytin ağaçları ile dolu tarihi avlusu ise gizemli bir sığınak gibi. Günün her saatinde keyifli sofralar huzur ve tazelikle harmanlanıp sunuluyor. Ev yapımı reçelleri ve organik kahvaltılarından, enfes limonatasına kadar tadına baktığınız her şey lezzetiyle olduğu kadar sunumu ile de sizi kucaklıyor.

Çarşıya yürüme mesafesindeki otelden denize ulaşım da oldukça kolay, ama dingin bir tatil arzusundaysanız konaktan ayrılamayabilirsiniz.

Alaçatı’nın tarihi dokusunu, nostaljisini hissettiren konağın sahipleri, misafir olarak geldiğiniz otelden dost olarak çıkmanızı amaçlamış. Sıcak tavırları, gülümseyen yüzleri ile konuklarını ağırlayarak kısa zamanda çok sevilmeyi başarıp Alaçatı’nın gözdelerinden olmuşlar.