#yaşam

AMAZON RESİFİ'NDEN İLK FOTOĞRAFLAR

| 31 Ocak 2017 #yaşam

Dünya, giderek beyazlayan ve bununla birlikte canlılığını kaybeden Avustralya'daki Büyük Set Resifi'ne ağıt yakarken, hiç beklenmedik bir yerde, Amazon Nehri'nin Atlas Okyanusu'yla buluştuğu sularda dev bir mercan resifi keşfedildi. Nisan 2016'da ortaya çıkarılan resife ait ilk fotoğraflar Greenpeace tarafından yayınlandı.

Fransız Guyanası ile Brezilya'nın Maranhao şehri arasındaki bölgeye yayılan 9.500 kilometrekarelik Amazon Resifi'nin uzunluğu yaklaşık 1.000 km. Şu ana dek yalnızca yüzde 5'i haritalanabilen resifin derinliği ise 25 ila 120 metre arasında değişiyor.

Olumsuz koşullardan ötürü bir resifin oluşacağına ihtimal verilmeyen bir bölgede keşfedilen; mercanlara, süngerlere ve rodolitlere ev sahipliği yapan resif, bu özelliğinden ötürü büyük önem taşıyor. Para Federal Üniversitesi'nden Nils Asp, sınırlı ışık kaynağının yanı sıra suyun fiziksel ve kimyasal yapısından ötürü resif sisteminin kendine has özellikleri olduğunu belirtiyor. Asp'in başında olduğu ekip, zaman içinde zorlu koşullarda işlev gören fotosentez mekanizmasına ve mercan resifinin ait olduğu ekosisteme dair sorulara yanıt bulmayı umuyor.

Greenpeace, araştırmacıların büyük bir emek harcayarak hakkında yeni bilgiler edinmeye çalıştıkları resifin, petrol şirketlerinin tehdidi altında olduğunu söylüyor. Örgüt, Brezilya hükümetinin yeni izinlerle bölgede petrol aranmasının önünü açabileceğine ve bunun ciddi riskler doğurabileceğine dair endişelerini dile getiriyor. Olası bir sızıntının resifi geri dönülemez bir şekilde kirletebileceğini söyleyen örgüte göre resife yakın bölgelerde şimdiye dek 95 kuyu açıldı ve bunların 27'si mekanik sorunlardan ötürü terk edildi. Diğer kuyular ise ekonomik ve teknik yeterlilikte olmadığı için kullanılamadı.

BİLİM İNSANLARI, LEZZETSİZ DOMATESE ÇARE BULDU!