#yaşam

DÜNYA'DA BİR BAŞKA GEZEGEN

KERİMCAN AKDUMAN | 12 Aralık 2016 #yaşam

İsminin fonetikliğinden midir yoksa dünyanın en kuru yeri olmasından mıdır Atakama Çölü hayatım boyunca pek merak ettiğim yerlerden biriydi hep.

Bölgeye vardığımda farkettiğim ilk şey kurulukla “en” sıfatının hakkını nasıl verdiği oldu. Hava o kadar nemsizdi ki hayatımda kullanmadığım kadar nemlendirici kremi kullandım. Kullanmadığım süre içinde hemen ellerim çatlamaya başlıyordu. Üstelik çöl ikliminin getirdiği gece-gündüz sıcaklık farkı da ziyaretin cabasıydı. Gündüz şort ve parmak arası kombinasyonuyla dolaşılan San Pedro de Atacama sokaklarında akşam kaz tüyü montlara ihtiyaç duyuluyordu.

Tüm bu hoyratlığı ve sertliğine rağmen Atakama Çölü masalsı manzaralarını ziyaretçilerin önüne tüm bonkörlüğüyle sunuyor. Bölgedeki en merak ettiğim alan Ay Vadisi. Ay Vadisi ismi zamanında buraya ziyarete gelen Belçika Prensi’nin bölgeyi ay yüzeyine benzetmesi sonucu veriliyor.

Vadideki ilk durağımız tuz mağaraları oluyor. Tuz ve kumlardan oluşan dağlar içerisindeki mağaralar adeta labirent gibi. İçlerinde dolaşırken rehberim bir kaç milyon yıl sonra buraya gelirsem bu dağların rüzgar ve akarsulardan ötürü eriyip tuzla haline geleceğinden bahsediyor. Bu anektod sonrası birkaç milyon yıl sonrası için sözleşiyoruz.

Mağaralar sonrası rotayı bu sefer dev kum tepelerine çeviriyoruz. Rüzgar nedeniyle tepelerin üzerinde oluşan geometrik şekilleri gördükten sonra tepelerin yakınındaki yüksek volkanik kayalıkta yürümeye başlıyorum. Yaklaşık 20 dakikalık çetrefilli bir yürüyüş sonrası karşımdaki manzara aklımı yitirmeme neden oluyor. Neredeyse tüm çölü tepeden gören bir noktadayım. Tüm volkanik oluşumlar, kumullar ve çöküntüler karşımda arz-ı endam ediyor.

Suratıma yerleşen gülümsemeyle beraber biraz manzarayı izleyip araca geri dönüyorum. Bir sonraki durağımız ise 3 Maria adı verilen volkanik oluşumlar. 3 Maria’nın bulunduğu bölgede bulunan birçok volkanik oluşumu da görme imkanı doğuyor yolda. Yumuşak volkanik kayalar milyonlarca yıldır maruz kaldıkları rüzgar, kum fırtınaları, yağmurlar ve sıcaklık değişimleriyle enteresan şekiller almış.

3 Maria’yı da gördükten sonra ise büyük kapanışı yapmak adına Çakal Kayalıkları’na doğru yol alıyoruz. Burası Ay Vadisi’ni ve Atakama Çölü’nü gün batımında izleyebileceğiniz en iyi nokta. Güneş günlük mesaisini bitirip gözden kaybolurken vadiye adını veren ay mesaisine başlıyor. Bu esnada çölün, vadinin ve çevredeki volkanların tepesindeki mavi gökyüzü hafif sarıya, ardından da morumsu bir kırmızıya dönüyor.

Hava kararana kadar kayalıklardan vadiyi izliyorum. Sanki yok olmuş, üzerinde hayat olmayan bambaşka bir gezegene bakıyorum. Dünyanın en misafirperver olmayan bölgesi burası.

YAZAR HAKKINDA

KERİMCAN AKDUMAN

BENZER İÇERİKLER