#yaşam

AVRUPA’NIN EN GÜZEL MANZARAYA SAHİP YOLLARI

| 28 Temmuz 2017 #yaşam

Dikkat, yola çıkma isteği uyandırabilir!

Güzel manzaraya sahip, bol virajlı yollarda otomobil, bilhassa da motosiklet kullanmak büyük bir hazdır. Bunun için çoğu zaman yaşadığımız şehirden biraz uzaklaşmak yeterli olsa da hemen yanıbaşımızdaki Avrupa’nın bu anlamda fazlasıyla zengin olduğunu söyleyebiliriz herhalde. Boydan boya uzanan sıradağları, Akdeniz ve okyanusa olan kıyısıyla Avrupa, sürüş zevkini doruklara çıkaran yollara sahip. İşte bunlardan bazıları.

ALMANYA - Masal Yolu

Eğer çocuklu bir seyahat planlıyorsanız takip etmeniz gereken rota belli. Hanau ve Bremen arasındaki yaklaşık 650 km’lik yol, onlaca duraktan oluşuyor. Yol boyunca Rapunzel’e ilham kaynağı olan Trendelenburg Kalesi’ni görebilir, Grimm kardeşlerin çocukluklarını geçirdiği Steinau’yu ziyaret edebilirsiniz.

 

ALMANYA - Otoban

Avrupa ve “yol” bahsedip de Almanların meşhur Autobahn’ını saymazsak olmaz. İyi bir spor otomobil kiralayıp “hız sınırısızlığı”nın tadına doyasıya varabilirsiniz.

 

AVUSTURYA - Nockalm Yolu

Doğu Alper’e ev sahipliği yapan Karintiya bölgesi boyunca uzanan yaklaşık 38 km’lik yol, çam ağaçlarıyla süslü manzarası ve dağları doyasıya seyretmenize imkan tanıyan yapısıyla eşsiz. Kışın kardan dolayı kapalı olduğunu da hatırlatalım.

 

FRANSA - Gentelly Yolu

Bolca tünel geçişinin bulunduğu Güney Fransa’daki bu yol, hem sürücülere hem de bisikletçilere muazzam bir Côte d’Azur manzarası sunuyor. Üstelik daha kuzeydeki yollar gibi zorlu kış koşullarından etkilenmiyor, bütün bir yıl kullanılabiliyor.

 

İSKOÇYA - Askeri Yol / A39

Cairngorms Milli Parkı içinden ulaşılabilen yol otlayan koyunlar ve göz alabildiğine uzanan tepelerle huzur dolu bir yolculuk vadediyor. Merkezi olduğunu söylemek zor.

 

İSVİÇRE - Grimsel Geçidi

Hemen aşağıda bahsettiğimiz Stelvio Geçidi’nde aradığınızı bulamazsanız bir de Grimsel’i deneyin. Bernese ırkı dağ köpeklerine de adını veren Bernese Alpleri’ni kesen geçitte trafik de az.

 

İTALYA - Stelvio Geçidi

İtalya’nın kuzeyindeki bol dönemeçli bu geçit, ülkeyi İsviçre’ye bağlıyor. Yoğun turist kalabalığından uzak kalabilmek için sabah erken saatlerde geçilmesi daha makbul.

 

İZLANDA - Karayolu 1

Ülkeyi çevreleyen ve büyük şehirleri birbirine bağlayan yol; buzullar, şelaleler ve aktif volkanları görmek için en çok tercih edilen alternatif.

 

NORVEÇ - Atlas Okyanusu Yolu

Yalnızca 8 km uzunluğundaki yol, Averøy ve Eide arasındaki onlarca küçük adayı birbirine bağlıyor. Dağ ve okyanus manzaralarıyla büyüleyen yoldan geçiş için en ideal zaman yaz ayları. Kış şartları fazlasıyla çetin.

 

PORTEKİZ - Estoril Sahili Yolu

Diğer alternatiflere kıyasla daha kolay bir yerden, Portekiz’in başkenti Lizbon’dan başlayan yol, Kıta Avrupasının en uç noktası olan Cabo da Roca’ya kadar uzanıyor. Yol manzarasını göz alabildiğine uzanan okyanus ve dalgalarla şekillenmiş sahiller oluşturuyor.

 

ROMANYA - Transfăgărășan Otoyolu

Fagaras Dağları’nı aşan yol, yalnızca Avrupa’nın değil, dünyanın da en özel manzaralı ve zorlu yollarından biri. Eğer kuzey yolunu tercih ederseniz Vidraru Gölü’nün göz alıcı manzarasını da izleyebilirsiniz.

BENZER İÇERİKLER