#yaşam

AVRUPA’NIN İLK “DENİZ ALTI” RESTORANI

| 23 Ekim 2017 #yaşam

Deniz manzaralı bir mekanda yemeyi mi tercih edersiniz yoksa dalgaların altında neler olduğunu keşfederek deniz seviyesinin de altında konumlandırılmış, şık bir restoranda olmayı mı? Norveç’in en güney noktasında bulunan Båly kasabası kıyılarına inşa edilmesi planlanan restoran, tepeden bakıldığında denize doğru batan tek parça bir yapı olarak görünüyor. Mimarlık ofisi Snøhetta Designs imzasını taşıyacak olan Under adlı proje, Avrupa’da bir ilk olacak.

Doğayı odağına alan deniz altı restoranı projesi, sualtındaki hayat üzerine çalışmalar yapacak bir araştırma merkezi olarak da görev görecek. Norveç’in en güneyinde, yarısı denize batmış şekilde duran Under’ın, suyun beş metre altında, deniz tabanına kadar uzanacak bir tasarım olması bekleniyor.

Snøhetta Designs’ın belirttiğine göre yapı, bir metrelik beton duvarlara sahip olacak. Restoranın deniz tabanıyla suyun basıncına dayanıklı olmasını da bu beton duvarlar sağlayacak. Öte yandan beton duvarın dış yapısı, midye gibi kabuklu deniz canlılarının tutunmasını kolaylaştıracak nitelikte olacağı için zaman içinde burada doğal bir resif oluşacağına dair bir öngörü de mevcut.

100 misafire kadar hizmet verebilecek kapasitede olan restoranın panoramik manzaralı büyük penceresinden, denizin içi rahatlıkla izlenebilecek. Giriş, bar ve restoran olmak üzere üç aşamadan oluşacak binanın bu ana bölümleri farklı renk temalarıyla birbirinden ayrılacak. Barda sahili temsil eden kaya veya kum tonlarında renklerin kullanılması beklenirken restoran kısmında koyu mavi ve yeşil tonlarının hakim olacağı ifade ediliyor.