#yaşam

BASEL; SANAT VE FAZLASI

YEŞİM SEZER | 15 Şubat 2016 #yaşam

Müzeleri, antikacıları, çikolatacıları ve sakinliğiyle etkileyen, sanat dolu bir Avrupa kenti

Etrafındaki birçok yerden bahsetmişken, hepsinin merkezindeki bu minik kentten bahsetmemek olmaz. Romantik katedrali, sevimli old town’ı, 40'tan fazla müzesi ve huzurla akan Ren Nehri ile minik ama çekici bir Avrupa kenti Basel!

Bu küçük İsviçre şehri aynı zamanda dünyaca ünlü pek çok aktiviteye ev sahipliği yapıyor. Bunlardan bir tanesi yakında başlayacak olan mücevher ve saat fuarı; Basel World. Dünyanın dört bir yanından ziyaretçi toplayan bu fuar, mücevher ve saat tutkunları için vazgeçilmez!

Dünyanın sayılı sanat olaylarından sayılan "Art Basel" ise her yıl haziran ayında yapılıyor. Brad Pitt, Leonardo Di Caprio gibi sanat düşkünlerinin Art Basel’i kaçırmadıkları ve sanat alışverişlerini buradan yaptıkları biliniyor!

Modern mimarinin öncüsü Herzog & De Meuron’un dünyaca ünlü eserlerini tramvaya yetişmeye çalışırken ya da markete giderken görmek mümkün :)

Minik butikleri, antikacıları, çikolata dükkanları ile alışveriş severleri de üzmüyor bu şehir. Özellikle Läderach’ın tabaka halinde satılan çikolatalarının arasında kendinizi kaybedebilirsiniz, aman dikkat!!

Çocuklu aileler için de cazip olan Basel, hayvanat bahçesindeki (Basel Zoo) penguen yürüyüşleri ile küçük ziyaretçilerine eğlenceli vakitler sunuyor ya da Kağıt Müzesi (Basler Papiermühle) ile de kağıdın tarihini, yapılışını minik ziyaretçilerine interaktif oyunlarla çok güzel aktarıyor.

İsviçre’nin en güzel sanat müzelerinden Fondation Beyeler, hem sergileri hem de zarif ve sıcak mimarisi açısından kesinlikle görülecekler listesinde üst sıralarda benim için.

Her şey her zaman mükemmel olmuyor tabii! Yağmur ve şemsiye sevmeyenler için gri Basel günleri zorlayıcı olsa da yaz döneminde yemyeşil doğası ve gece 10’a kadar aydınlık kalan gökyüzü ile soğuk kış günlerini çabucak unutturuyor bu sevimli kent.

Basel’e yolunuz düşerse sanatın ve sakinliğin keyfini çıkarın, yok yolunuz düşmezse de kısa bir bahar ziyareti planlayıp yolunuzu Basel'e düşürün derim…

YAZAR HAKKINDA

YEŞİM SEZER

BENZER İÇERİKLER