#yaşam

BAŞKA BİR KAHVE MÜMKÜN!

NİLAY ÖRNEK | 1 Ağustos 2017 #yaşam

İyi kahveyi bulmak, kavurmak, doğru demlemek, uygun şekli ve fiyatıyla sunmak bir şey. Ama onu bir adım öteye götürmek de mümkün. İşte kahveden yola çıkarak Balatlı çocukların eğitimi için atılan bir adım: Balat Coffee & Guide

Son yıllarda sıkça görmeye başladığımız bir olgu. Kurumsal hayatta yaptıkları işleri bırakan, orada edindikleri tecrübeleri de yanlarına alarak başka bir yolda yürüyen insanlar.

Hanife Özyurt, Oylum ve Onur Yüksel de öyle. Dördüncü ortakları Barış Pekkip onlar arasında hâlâ kurumsalda kalan...

İstanbul’un en özel semtlerinden Balat’a yerleşmeleri, tanışmaları ve orayı değiştirmeden geliştirme istekleri çeşitli girişimlerde bulunmalarına yol açmış.

Balat Coffee & Guide bu girişimin bir parçası.

Herkesin, renkli kapıların, birer TL verdiği çocukların ve mahallelinin fotoğrafını çekip gitmesinden öte; bilmesini, tanımasını, bunun da bölgeye bir katkısı olmasını istemiş, bu isteklerini de kahve hakkındaki deneyimleriyle buluşturmuşlar.

Onur ile Oylum Yüksek, işin tarih ve tur tarafında, Hanife Özyurt ise kahve tarafında etkili...

YAZAR HAKKINDA

NİLAY ÖRNEK

Gazeteci, televizyon programcısı. 5 yıl Sabah’ta editörlük; 8 yıl Milliyet’te köşe yazarlığı ve editörlük yaptı. Milliyet’te çalışırken önce 1 yıl, ardından 4 ay Knight Wallace Fellows adlı gazetecilik bursu için ABD’ye gitti. Kuruluşunda yer aldığı Habertürk Gazetesi’nde önce yazı işleri müdür yardımcısı ve yazar, sonra da hafta sonu ekleri genel yayın yönetmeni ve yazar olarak 2,5 yıl görev yaptı.

2,5 yıl da Akşam Gazetesi’nde ek yayınları yönetti. gazetevatan.com’un yayın yönetmenliğini yaptı. 2 yıl boyunca Digiturk Turkmax Gurme’de Şehirli Sofralar adlı bir yemek/yemek kültürü/mekan programı yaptı. Sözcü Gazetesi’nin günlük ekinde de 2 yıl boyunca haftanın 2 günü köşe yazdı; ek günlükten haftalığa dönünce ayrıldı. Kafa Dergisi'nde ilginç koleksiyonları olan insanlarla söyleştiği “Koleksiyon Kafası” adlı bir sayfa yapıyor. KiaMore'da, spesifik olarak yemek, yemek kültürü ve çevresinde gelişen olaylar hakkında yazıyor. Yurt dışı ve yurt içinde de çeşitli yayınlara ilgi alanı olan konularda dosyalar hazırlıyor. Yeniden “masabaşı”na dönmemek için sıkı gezip sıkı çalışıyor...