#yaşam

BERGAMA: DÜNYA MİRAS LİSTESİ’NDE BİR ÇİÇEK

YEKTA KOPAN | 9 Şubat 2017 #yaşam

81. Bergama Kermesi, 15-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek

Bergama

81. Bergama Kermesi, 15-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek

13 Nisan 1934.

Atatürk, Bergama gezisinde.

Bergama Kermesi’nin tohumları o gezide ekiliyor. Hem doğası hem de kültür-sanat geçmişi verimli topraklarda kısa sürede yeşeriyor bu tohumlar.

Atatürk’ün Bergama gezisi, öyle değerli anılarla dolu ki... Ali İhsan Güngül’ün derlediği ve kayıt altına aldığı bu anılara Bergama Kültür ve Sanat Vakfı’nın sitesinden ulaşmak mümkün.

Atatürk'ün Bergama'yı ziyareti

Ali İhsan Güngül’ün Halkevi Yönetim Kurulu Üyesi ve Tiyatro Yönetmeni Saim Yay’ın anılarından aktardığı bir olayı paylaşmak isterim: Atatürk, Bergama Halkevi’nin giriş kapısına yaklaştığında, yürüyeceği yerlere serilmiş olan halıları görünce duraklamış. Bir süre halıları incelemiş ve “Bakınız efendiler! Yüce ulusumuzun sanatkar elleri, üstün becerisiyle zevkini bu şahesere ne maharetle işlemiş. Bu sanat eserimiz sokakta yerlere serilmek ve çiğnenmek yerine gururla saklanmalıdır,” demiş. Kaymakam ve belediye başkanına halıların kaldırılmasını söylemiş. Sonra da halılara basmadan kenarından yürüyerek Halkevi’ne girmiş.

O kadar değerli ve inceliklerle dolu bir anı ki bu... Üstüne söyleyecek söz yok.

Atatürk, o gezide böylesine zengin kültür izlerine sahip bir beldenin kaderine terk edilmesinin asla kabul edilmeyeceğini, Bergama’nın dünya turizmindeki yerini mutlaka alması gerektiğini, bunun için de bir “panayır” düzenlenmesini istemiş. 1936 yılında çevre ilçelerinde katılımlarıyla bir panayır düzenlenmiş. 1937 yılında da, o günlerde adı “Atatürk Şenliği” olan Bergama Kermesi doğmuş.

Bergama Kermesi

Bergama Kermesi, bu yıl 81 yaşına girecek. Cumhuriyet Meydanı’ndan Asklepion Antik Tiyatro’ya, Gülpark’tan Kozak Yaylası’na, Kızılavlu Bahçesi’nden Bergama Kültür Merkezi’ne her yer kermes heyecanıyla dolacak.

Tam bu noktada duralım ve Bergama Kültür Merkezi’ni (BerKM) ayakta alkışlayalım.

BerKM, 2014 yılında UNESCO’nun 999’uncu Dünya Mirası olarak taçlandırılan şehrin yeni yıldızı. Dünyaca ünlü mimarımız Emre Arolat'ın imzasını taşıyan bina, kapılarını 8 Ekim 2016’da açmış. Geçtiğimiz günlerde Bergama’daydım. BerKM’yi gezme fırsatım oldu. Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve kültür merkezinin çalışanlarıyla uzun uzun konuştum. Heyecanlanmamak elde değil.

BerKM

BerKm

Mehmet Gönenç, önce Bergama’nın kültür yaşantısını anlattı bana. Asklepion’u gezen Darülbedayi oyuncularının anılarından başladı. Türkiye’nin ilk arkeoloji müzesini kuran Osman Bayatlı’nın hikayesini anlattı. Çok özel fotoğraflar gösterdi. 1930’lardan başlattığı yolculuğu günümüze kadar getirdi. BerKM’nin yapılışında Emre Arolat’ın benzersiz katkısının altını çizdi. Gönenç ve ekibi, bu güzel belde için öyle güzel şeyler yapmak istiyorlar ki...

Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç ve ben

Bu değerli çabada onları yalnız bırakmamak gerekiyor. Bunun için yapılacak şey çok basit; Bergama’ya gitmek. O harika lezzetleri tatmak, doğal güzelliklerin içinde kaybolmak, kültür etkinliklerinin bir parçası olmak, halkla kaynaşmak, Ege’nin değerlerini yerinde yaşamak...

81. Bergama Kermesi, 15-21 Mayıs 2017 tarihleri arasında düzenlenecek. Şehir, bu tarihlerde misafirlerini bekliyor. Çiçeksever’de kasap köftesi yemek, Arasta’ya gidip çınar altı kahvelerinden birinde yorgunluk atmak, eski evlerle dolu sokaklarda kaybolmak, Bergama Akropolü’ne, Aslepion’a, Zeus Sunağı’na gitmek, Kozak Yaylası’nda yerel lezzetlerle bütün olmak, Selinos Çayı’nın serinliğini hissetmek ve günü BerKM’deki bir etkinlikle noktalamak... Bu söylediklerim kadim kentte yapabileceklerinizin çok küçük bir bölümü. Daha fazlası için, orada olmanız gerekiyor.

Ben şimdiden yerimi ayırttım. Siz de bu tarihleri ajandanıza not etseniz iyi olur.

Bergama, dostlarını bekliyor.

Bergama gezisi boyunca dostluklarını esirgemeyen Belediye Başkanı Mehmet Gönenç’e, Fatih Kurunaz, Bülent Türkmen ve Nesrin Ermiş’ten oluşan Bergama UNESCO Dünya Mirası Birimi çalışanlarına ve Kütüphane Müdürü Aydın İleri’ye teşekkür ederim. Yakında görüşeceğiz…

YAZAR HAKKINDA

YEKTA KOPAN

1968 Ankara doğumlu Kopan, Hacettepe Üniversitesi İşletme Bölümü mezunu yazar ve seslendirme sanatçısıdır. ''Yarın'' isimli şiir ile yazın hayatına başladı. Öykü türündeki ilk kitabı ''Fildişi Karası'' 2000 yılında yayımlandı. Sonrasında Fildişi Karası, Aşk Mutfağı'ndan Yalnızlık Tarifleri, Kara Kedinin Gölgesi, Karbon Kopya ve Aile Çay Bahçesi kitapları ile yazarlığa devam etti.

Beyaz perdede ise Jim Carrey, Michael J. Fox gibi ünlü isimlerin ve çizgi film karakteri Sylvester'in seslendirmelerini yapmasıyla bilinir.

BENZER İÇERİKLER