#yaşam

BİR BAŞKA KAPADOKYA

TUBA ÜNSAL | 15 Ocak 2016 #yaşam

İçinden balon geçen bir şehir ne kadar sıkıcı olabilir ki?

Gökyüzüne baktığınızda onlarca balon görüyorsanız bir şehirde, o şehir ne kadar sıkıcı olabilir ki? Kapadokya Türkiye topraklarındaki hatta bence dünyadaki en mistik, gizemli ve cool bölgelerden birisi. Peri bacalarını parselleyen Istanbul işletmeleri sayesinde aslında son yıllarda daha bir enteresan hale geldi. Yapılan oteller hem doğaya uyumlu hem de dünya üzerinde hiçbir yerde yaşayamayacağınız bir konforu ve hazzı size sunuyor. Yavaş yavaş birçok grup bu bölgede yatırıma başladı. Benim geçtiğimiz yıllarda favorim Argos oteldi. Mağaraların içine oyulmuş odalarda havuzunuz bile vardı. Servis müthiş, yedikleriniz lezzetli, içtiğiniz şaraplar en iyi seçki. Vadide öyle bir manzaraya sahiptir ki baktığınızda küçük bir çığlık atabilirsiniz. Sabah erken kalktığınızda güneşin doğuşuyla göğe yükselen balonların görseli de ancak fotoşop mucizesi olacak kadar ihtişamlıdır. Bu hafta tadilattaydı, orada yemek yiyemediğim için üzülmedim desem yalan olur.

Yeni keşif
Bu sezonki Kapadokya seyehatimde keşfettiğim bir diğer otel de Sacred House oldu. Bu işletmeye otel demek oldukça basit kalır. Muhteşem bir detaycılıkla kurulmuş odalarda antika ibriklerde servis edilen ev yapımı özel likörler de mini bara dahil. Odama girdiğimde etrafı incelemekten mest oldum. Daha sonra öğrendim ki tüm antikalar sahiplerinin özel koleksiyonu. Bu sebeple otele bu özel eşyalara zarar gelmesin diye çocuk ve evcil hayvan alınmıyor. Gayet makul bir karar, arada çocuk free alanlara da ihtiyaç var hayatta. Otelin spası da çok özel. Sanki bir sarnıcın içinde kurulmuş kırmızı bir yüzme havuzundasınız, arka planda aryalar çalıyor. 1800'lerde geçen bir film karesi. Türk hamamı, saunası ve duşları da aynı özenle inşa edilmiş. Cuma pazar kaçışlarınızda otelden pek çıkmayarak hiç de sıkılmadan vakit geçirebilirsiniz.

MUTİ Restaurant
Kapadokya seyehatinize mutlaka Muti Restaurant'ı da ekleyin. O kadar özenle hazırlanıyor ki yemekler, hem lezzetli hem de sunumlar şahane. Sahibi Muhittin Ülkü uzun yıllar İstanbul'da hizmet sektöründe çalışmış ve bildiğimiz birçok markayı yaratmış biri. En sonunda o da İstanbul'dan bunalıp gözünü Kapadokya'da açmış. Restorandaki her türlü detayla birebir ilgileniyor. Şefin yaptığı dana kuyruğu Vedat Millör tarafından bir başyapıt olarak anılıyor. Peribacaları ve balonların haricinde Kapadokya'ya gitmeniz için bir neden daha...

etiketler

Seyahat kapadokya

YAZAR HAKKINDA

TUBA ÜNSAL

Oyuncu, ajans TUBA kurucusu