#yaşam

BİR ÇANTA DOLUSU AY TOZU AÇIK ARTIRMAYA ÇIKIYOR

| 22 Mayıs 2017 #yaşam

Neil Armstrong, Ay’a ayak bastığı 1969 tarihli Apollo 11 görevi esnasında yanına aldığı bir çantaya Ay yüzeyinden topladığı örnekleri doldurdu ve dönüşünde NASA’ya teslim etti. İçinde Ay parçaları olan bu özel çanta, yıllar sonra NASA için talihsiz olarak nitelenebilecek şekilde el değiştirdi ve şimdi de yeni alıcısını bekliyor.

Üzerinde muhteviyatını gösterir şekilde LUNAR SAMPLE RETURN yazan çanta, tarihi uzay görevinin 48. yılında, New York’taki Sotheby's Müzayede Evi’nde açık artırmaya çıkarılacak. Ve eğer tahminler doğru çıkarsa Ay tozuyla dolu çanta, yaklaşık 4 milyon dolar karşılığında yeni sahibinin olacak.

Bu sıra dışı satış hikayesinin ardından NASA’nın birbirini izleyen hataları yatıyor. Dünyanın en ünlü astronotu Armstrong, uzay yolculuğunun ardından için Ay’dan topladığı numunelerin olduğu fermuarlı çantayı NASA mühendislerine emanet ediyor. Aradan geçen zaman içinde uzay ajansı çantanın varlığını unutuyor. Ve onlarca yıl sonra söz konusu çanta NASA tarafından açık artırmayla, içinde ne olduğu fark edilmeden satılıyor.

Kendini uzay nerd’ü olarak tanımlayan Chicagolu avukat Nancy Lee Carlson, 995 dolara çantayı NASA’dan alan kişi oluyor. Çantayı aldıktan sonra içindekilerin incelenmesi için NASA’ya geri gönderiyor. Yetkililer, büyük bir hata yaptıklarını ve Carlson’ın çantasının, Ay’dan gelen orijinal çanta olduğunu anlıyor.

NASA, çantayı ikinci defa kaybetmemek için bir hukuk mücadelesi başlatıyor. Ancak bir avukat olan Carlson vazgeçmiyor ve hukuki süreci sonuna kadar işletiyor. Nihayetinde de mahkeme kararıyla çanta kendisine iade ediliyor. NASA yetkilileri, temyize başvurmayacaklarını ama karardan da memnun olmadıklarını söylüyor.

NASA sözcüsü William Jeff’e göre ulusal birlikteliğin sembolü haline gelen uzay görevi ve bu görev uğruna hayatlarını riske atan astronotlara saygı göstergesi olarak çanta NASA himayesinde olmalı ve kamuya açık bir şekilde sergilenmeli.

Ancak Carlson’ın da para peşinde olduğunu söylemek zor. Deneyimli avukat, açık artırmadan elde edeceği paranın bir kısmını hayır kurumlarına bağışlamayı ve mezun olduğu Kuzey Michigan Üniversitesi öğrencilerine burs vermeyi planlıyor.

Normalde NASA, bu mahkeme emriyle ortaya çıkan istisna haricinde şahısların Ay'dan gelen herhangi bir şeye sahip olmasına izin vermiyor. Bu sebeple söz konusu çantanın satılacağı  açık artırma uzay meraklıları için büyük önem taşıyor.